Z upływem dni będzie robić się cieplej i wystąpią Burze!

Obszar naszego kraju póki co będzie znajdować się pod wpływem wyżu znad Skandynawii. Poza tym pozostanie z nami też chłodne i na ogół umiarkowanie wilgotne powietrze, które między innymi będzie napływać prosto z północy i północnego-wschodu Europy. W zamian tego z upływem dni nad obszar Polski wrócą dodatkowo opady konwekcyjne i lokalne burze.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

Podczas nadchodzących dni pogoda nad obszarem całego kraju będzie zmienna i dość niestabilna ze względu na dużą różnice temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Termometry w wielu miejscach i nad morzem będą na ogół oscylować do przyszłego tygodnia w przedziale od +3°C/+7°C na Wybrzeżu i w północnej części naszego kraju do +8°C/+11°C termometry pokażą na pozostałym obszarze.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

W dodatku będą dominować spore ilości chmur lub mgieł, które lokalnie mogą ograniczać widzialność i osadzać szadź. Będziemy również też narzekać na coraz częstsze oraz początkowo przelotne opady deszczu i między innymi deszczu ze śniegiem o zmiennym natężeniu. W godzinach nocnych i o poranku będą również towarzyszyć lokalne przymrozki i przejściowy mróz. Temperatura powietrza nocami i nad ranem będzie w dalszym ciągu spadać i oscylować w granicach od 0°C do -7°C.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Inaczej z kolei mogą prognozy wyglądać pod koniec miesiąca. I wtedy do naszego kraju zaczęło by na nowo napływać o wiele cieplejsze i na ogół też chwiejne powietrze znad południowej i południowo-zachodniej części Europy. Poza tym towarzyszyły by nam wysokie temperatury z rzędu od +17°C do nawet +25°C. W dodatku w niestabilnej i na ogół w chwiejnej i wilgotnej masie powietrza rozwijały by się liczne komórki burzowe, za które odpowiadały by między innymi dynamiczne układy niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Natomiast jeżeli chodzi o zbliżające się Święta Wielkanocne. Wszystko też wskazuje na to, że mogą one upłynąć pod znakiem dynamicznej i zmiennej pogody. Temperatura powietrza na chwilę obecną z najnowszych danych modeli numerycznych wskazuje, że będzie ona oscylować na dużym obszarze kraju od +9°C do +18°C. Poza tym towarzyszyć mogą nam przelotne opady konwekcyjne o zmiennym natężeniu, powodujące miejscami podtopienia i też dość gwałtowne burze z gradem. Wiatr przeważnie podczas burz i opadów konwekcyjnych będzie również umiarkowany i miejscami porywisty.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Podsumowując nadchodzące dni i koniec miesiąca przyniesie na dużym obszarze kraju w dalszym ciągu na ogół zmienną i między innymi dynamiczną pogodę. Zaś póki co pozostaje nam cierpliwie czekać na kolejne nowe stabilne i pewne prognozy z modeli numerycznych. 

 

Comments are closed.