Kolejne dni z pogodą okresami zmienną!

Wraz z rozpoczęciem się wiosny, z początku była radość. Jednak szybko okazało się, że podobnie jak rok temu zrobiło się co prawda cieplej, ale drastycznie zmalała częstotliwość opadów. Nagle pojawiło się wysokie zagrożenie pożarowe i strażacy mają pełne ręce roboty. Co dalej nas czeka?

Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Za obecną aurę odpowiada stosunkowo mało kontrastowe pole baryczne, które spowalnia wymianę mas powietrza, do tego doszło do znacznego osłabienia, a nawet zablokowania cyrkulacji strefowej, która tak ładnie dawała o sobie znać jeszcze w marcu. Taka sytuacja ze spokojnym polem barycznym utrzyma się co najmniej przez kolejne kilka dni. Przeważnie będzie ciepło, a nawet bardzo ciepło. Opadów będzie bardzo mało, ale lokalnie możliwe będą przelotne opady i burze.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Troszkę ciekawsza interakcja między zalegającą do tej pory polarną masą powietrza, a coraz śmielej spływającą znad Skandynawii arktyczną masą powietrza może rozpocząć się od połowy przyszłego tygodnia. Wówczas od Alp po południe Europy rozwijałaby się rozległa depresja, a na styku kontrastowych mas powietrza pojawiłby się system dynamicznych frontów atmosferycznych. W ciepłym sektorze mogłyby się rozwijać poważniejsze burze, a w zimnym sektorze…może spaść śnieg i to nie tylko w górach. Dopiero wówczas byłaby szansa na większą dawkę tak potrzebnych o tej porze roku opadów.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Źródło danych: meteopool.org

Źródło danych: meteopool.org

Oprócz tego możliwe by były liczne przymrozki, stanowiące coraz większe zagrożenie dla rozwijającej się coraz szybciej roślinności. Opady śniegu oczywiście powodowałyby znaczne utrudnienia w transporcie, także z tego powodu iż kierowcy zmieniają opony na letnie. Po tym zapewne krótkim epizodzie zimna szybko wróciłyby bardzo wysokie temperatury i wiosenne burze, by na święta znów trochę się ochłodzić.

Tak więc jak widać z pozoru ostatnio mało się dzieje w pogodzie, ale jeszcze się może nagle okazać, że po bardzo ciepłym i suchym okresie nadejdzie zimny i śnieżny lub deszczowy epizod. Jak to bywa wiosną w naszym klimacie pogoda potrafi zaskoczyć szczególnie dotkliwie w kwietniu i w maju.

Comments are closed.