Uwaga wzrasta zagrożenie pożarami w lasach i na łąkach!

Ciepła masa powietrza, która od paru dni utrzymuje się w naszym kraju przyczynia się do wzrostu zagrożenia pożarowego w lasach i na łąkach. Nadchodzące kolejne dni będą również ciepłe i przeważnie suche. W związku z tym na dużym obszarze Polski wilgotność ściółki leśnej będzie systematycznie maleć.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Obecna sytuacja pożarowa w Polskich lasach ulega pogorszeniu. Wczesną wiosną w lesie czy na łąkach występują bardzo duże ilości łatwopalnych materiałów, pozostałych po obumarłych na jesieni trawach i liściach, które zagrażają pobliskim lasom czy zwierzętom leśnym. Zagrożenie pożarami występuje na ogół już od przedwiośnia i będzie występować aż do jesieni. Wszystko zależeć będzie między innymi od warunków atmosferycznych panujących w danym miesiącu. W najbliższych dniach opadów będzie stosunkowo niewiele i w coraz większym stopniu będą to przelotne, pochodzenia konwekcyjnego opady, a więc jedynie lokalne.

 

Źródło danych – bazapozarow.ibles.p

 

Główną przyczyną większości pożarów jest również ludzka nierozwaga. Są to umyślne lub przypadkowe podpalenia i między innymi nieostrożność osób dorosłych czy dzieci. Na zagrożenie pożarowe lasów wpływ mają także czynniki przede wszystkim promieniowania słonecznego i wilgotność względna. Przykładem są też między innymi poniższe zdjęcia, które prezentują pożar trzech hektarów traw i trzcin w Ustce z ubiegłego roku wczesną wiosną.

 

Autor zdjęcia – Mariusz Jasłowski – Meteo24.com.pl 

 

 

Autor zdjęcia – Mariusz Jasłowski – Meteo24.com.pl 

 

W tym przypadku służby leśne oraz strażacy apelują do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Na koniec warto przypomnieć, że w przypadku zauważenia ognia jesteśmy obowiązani niezwłocznie powiadomić jednostkę Straży Pożarnej i Policję.

 

 

 

 

Comments are closed.