Z upływem dni nadal możliwe są burze śnieżne i znaczne ocieplenie!

Obszar naszego kraju póki co pozostaje nadal pod wpływem zmiennej pogody, za którą odpowiada wyż znad Wysp Brytyjskich. Poza tym do końca tygodnia będzie też napływać chłodne i na ogół wilgotne powietrze z północnego-zachodu, które miejscami objawi się rozwojem konwekcji i lokalnych burz.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

Natomiast z upływem kolejnych dni i z początkiem nowego miesiąca pogodę systematycznie zaczną kształtować układy niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych, które między innymi przyniosą ze sobą kolejne opady konwekcyjne w tym śniegu a nawet lokalne burze. Poza tym temperatura powietrza w ciągu dnia w wielu miejscach oscylować będzie od +10°C do +20°C. Z kolei w nocy niewykluczone mogą być również przygruntowe przymrozki i liczne marznące mgły lub zamglenia.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Taki zmienny i dynamiczny przebieg pogody prawdopodobnie utrzyma się z nami dość długo. W zamian tego jak już wcześniej zostało wspomniane z początkiem nowego miesiąca do Polski systematycznie zacznie napływać nieco cieplejsze i między innymi umiarkowanie wilgotne powietrze z zachodu i południowego-zachodu Europy. Jedynie dzielnice północno-zachodniej i częściowo zachodniej części naszego kraju początkowo pozostaną w chłodnej masie powietrza i pod wpływem zmiennej i zróżnicowanej temperatury, która oscylować będzie od +7°C i lokalnie do +14°C.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Oprócz tego przez Polskę będą też coraz częściej przechodzić opady pochodzenia konwekcyjnego i deszczu ze śniegiem o zmiennym natężeniu. Z pewnością znajdą się miejsca ze słońcem i między innymi, które lokalnie będą mogły się zabielić i coraz częściej doświadczać mogą ich mieszkańcy Polski północnej oraz też zachodniej, środkowej i południowej. W zamian tego opadom konwekcyjnym mogą również towarzyszyć nieco silniejsze porywy wiatru a na Bałtyku silniejszy sztorm, który lokalnie może powodować cofkę.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – meteopool.org

 

Źródło danych – meteopool.org

 

Źródło danych – meteopool.org

 

Podsumowując obszar całego kraju w kolejnych dniach musi przygotowany być na bardzo zmienny przebieg pogody, za który odpowiadać będą dynamiczne układy baryczne. Natomiast na nieco bardziej stabilne i pewne prognozy odnośnie kolejnych dni przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Comments are closed.