Uwaga nad Polską możliwa będzie zorza polarna!

W środę doszło do koronalnego wyrzutu masy (CME) na Słońcu. Obłok słonecznej plazmy dotrze do nas w nocy z soboty na niedziele, co może zaowocować nad północną Polską wystąpienie zorzy polarnej. Nie wykluczone iż nawet w centrum Polski będzie można ją dostrzec. Jednak im dalej na północ tym lepiej!

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Źródło danych – aurora-service.eu

Prognozy NOAA mówią iż Kp osiągnie wartość 6 między godzinami 19:00-22:00 w sobotę. Jak wskazuję prognoza przez pozostałą część nocy Kp będzie utrzymywać się na poziomie 5. Oznacza to wystąpienie burzy magnetycznej o sile G2! Należy zaznaczyć iż podawane przez prognozy wartości są uśrednione dla kilku stacji pomiarowych. Często się zdarza iż mogą być one znacznie wyższe. Warto zauważyć, że bardzo podobna prognoza z października ub. roku dała zorze możliwe do zaobserwowania z Polski.

Jak zaobserwować zorzę polarną?

Poszukaj ciemnego miejsca z dala od miejskich świateł. Najlepiej, aby północna część nieba była wolna od świateł miejskich. Najlepszym miejscem bez wątpienia będzie plaża. Zorza może być tak słaba iż możliwa do zarejestrowania będzie tylko poprzez aparat, dlatego też wykonuj co jakiś czas zdjęcie.

Warto zaznaczyć iż prognoza zachmurzenia na wieczór i noc wskazuję na małe zachmurzenie w Polsce północnej i stopniowo zwiększające się im dalej na południe.

Powodzenia!

Comments are closed.