Wstępne prognozy na przełom zimy i wiosny!

Zima już się kończy. Widzimy coraz więcej oznak zbliżającej się wiosny, która rozpocznie się już za kilkadziesiąt godzin. Jaka aura będzie nam towarzyszyła w tym tygodniu?

Zdjęcie ilustracyjne poxabay.com

W niedziele, po przejściowym ociepleniu w poniedziałek ponownie zaczną do nas spływać chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego. Występować będą opady, ale także przejaśnienia. Temperatura spadnie o 10 stopni. Dodatkowo na północy i zachodzie kraju pojawi się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu, krupy śnieżnej i niewykluczone, że zagrzmi.

Źródło: wetter3.de

Źródło: meteo.pl

Źródło: meteo.pl

Od wtorku do piątku w pogodzie powinno być już spokojniej, sporo przejaśnień, niewiele opadów i umiarkowane temperatury. Do środy na termometrach maksymalnie zobaczymy około 7-10 st. C, a następnie ociepli się do 12-15 st.C. Nocami miejscami pojawią się przymrozki. Za uspokojenie się aury odpowiedzialny będzie silny Wyż Azorski, który klinem zacznie rozrastać się w kierunku centralnej Europy.

Źródło: wetterzentrale.de

Wyż powinien utrzymać się do weekendu (23/24.03) Jednak nad północnym Atlantykiem i północną Europą w dalszym ciągu utrzymają się dynamiczne układy niżowe, związane z pofalowanym frontem polarnym. Dlatego prognozy są rozbieżne. W zależności od wariantu ustawienia wyżu może być bardzo ciepło, nawet 20 st.C na większym obszarze, lub umiarkowanie z nocnymi przymrozkami. Nie wiadomo też, czy nie zanurkuje niż znad Skandynawii.

Źródło: wetterzentrale.de

Póki co można śmiało uznać, że długo wyczekiwana wiosna rozpocznie się optymistycznymi akcentami spokojniejszej aury z większą ilością słońca i umiarkowanymi, takimi normalnymi dla tego okresu temperaturami.

Comments are closed.