Podsumowanie ostatnich zdarzeń pogodowych i kilka słów o następnych dniach.

Za nami kolejna porcja naprawdę dynamicznych zjawisk. Pogoda w okresie od soboty (09 marca) do poniedziałku (11 marca) zaprezentowała w  naszym kraju niemal każde możliwe zjawisko pogodowe.

 

Autor Zdjęcia Ilustracyjnego – Damian Zbieg – Meteo24.com.pl

Za nadzwyczaj dużą dynamikę w pogodzie odpowiadały kolejne niże i prądy strumieniowe. Sobota okazała się być jak do tej pory najbardziej burzowym dniem tego roku. Najpierw około godzin popołudniowych w pasie od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę, po Mazowsze wędrowały całkiem silne burze superkomórkowe, przekształcające się następnie w układ liniowy. Burze te poza wyładowaniami, wiatrem i gradem były zdolne do wytworzenia zalążków trąb powietrznych! Jeden z nich został odnotowany na Mazowszu.

Źródło danych: blitzortung.org.

Autor zdjęcia: Magdalena Chodoła/Mazowsze

Kolejne burze tego dnia wieczorem znad Niemiec wkroczyły do zachodniej Polski, nad Ziemię Lubuską. Był to układ wielokomórkowy z superkomórkami. Generowały one jeszcze więcej wyładowań. Ich aktywność śmiało można było porównać z aktywnością niejednej lipcowej burzy. Liczne wyładowania były obserwowane m.in. z okolic Lubska w powiecie żarskim.

Źródło danych: blitzortung.org

Autor zdjęć: Damian Zbieg/ meteo24.com

Autor zdjęć: Damian Zbieg/ meteo24.com

Autor zdjęć: Damian Zbieg/ meteo24.com

Fantastyczne, wieczorne widowisko wyładowań ujawniało strukturę burzy, m.in. wyłaniającą się, pokaźną chmurę shelfową. Burze te przyniosły zaskakująco dużych rozmiarów grad np. w Babimoście (niedaleko Zielonej Góry), który miał średnicę około 2-3 cm! Po tych burzach nadeszły jeszcze silne porywy wiatru, osiągające 70-90 km/h. Wcześniej, w ciągu dnia mocno wiało nad morzem, gdzie ponownie pojawił się sztorm.

Autor zdjęć: Adrian Dorniak / Ustka

Autor zdjęć: Mariusz Jasłowski / meteo24.com

W niedzielę (10.03) pogoda już się uspokoiła, lecz dla południowej Polski pojawiło się kolejne, poważniejsze zagrożenie wiatrowe. Zatoka niżowa idąca znad rejonu Belgii nad nasz kraj wygenerowała następną, jeszcze potężniejszą wichurę, która w nocy dała się mocno we znaki mieszkańcom południa kraju. Stacje meteorologiczne odnotowały porywy wiatru wynoszące od 70 do ponad 100 km/h. Najmocniej wiało na Kasprowym Wierchu i w Nowym Sączu, przeszło 130 km/h! Odnotowano bardzo poważne straty.

Źródło danych: weatheronline.pl

Źródło: https://sadeczanin.info Strzelce Opolskie

Źródło: https://sadeczanin.info Strzelce Opolskie

Źródło: https://sadeczanin.info Strzelce Opolskie

Po tych wichurach od północy kraju na południe wędrował front z dość intensywnymi opadami deszczu, przechodzącymi w śnieg z deszczem i mokry śnieg. Nie napadało go sporo, ale w wielu miejscach kraju krajobrazy na moment się zabieliły. Poniedziałek (11.03) był kontynuacją spływu wilgotnych, zimnych mas powietrza arktycznego morskiego. Ponownie pojawiły się okazałe zjawiska konwekcyjne, a miejscami, głównie na południu kraju zagrzmiało. Chmury przynosiły opady krupy śnieżnej, niewielkiego gradu, śniegu i deszczu ze śniegiem. Pogoda zaczęła się uspokajać w nocy z poniedziałku na wtorek, lecz miejscami jeszcze sypał śnieg, a następnie pojawiły się przymrozki zwiększając zagrożenie oblodzeniami.

Po tych licznych zamieszaniach pogodowych kolejne dni będą już spokojniejsze, ale jeszcze kapryśne. Do piątku (15.03) aura zmienna z opadami deszczu, oraz przejaśnieniami. Będzie też jeszcze wiać w porywach na ogół do 50-65 km/h, a nad morzem jeszcze do 90 km/h. Dobre wieści natomiast dotyczą weekendu (16/17.03) kiedy wyjdzie słońce, opady zanikną i zrobi się zdecydowanie cieplej. W niedzielę na południu kraju może być nawet 20 st.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

W następnym tygodniu, kiedy rozpocznie się już astronomiczna i kalendarzowa wiosna aura będzie raczej typowa dla tej pory roku. Tzn, z początku ochłodzi się nieco, maksymalnie na termometrach w granicach 10 st.C i być może lokalnie zagrzmi na froncie atmosferycznym. Jednak stopniowo, im bliżej kolejnego weekendu tym ponownie cieplej i pogodniej.

Źródło danych: wetter3.de

Także wygląda na to iż najgorsze zawirowania marcowej pogody mamy już za sobą, pozostaną nieco lżejsze zmiany, nie mniej w dalszym ciągu jak na marzec przystało pogoda będzie często się zmieniać i będziemy musieli uważać na coraz znaczniejsze wahania temperatur, związane ze zbliżającą się wiosną.

Comments are closed.