Ze względu na silny wiatr i burze możliwe będą przerwy w dostawie prądu!

Obszar kraju przez najbliższe dni będzie pod wpływem dynamicznej pogody, za którą odpowiadać będą głębokie układy niskiego ciśnienia znad południowej Skandynawii i Rosji z systemem frontów atmosferycznych, które przyniosą ze sobą silny wiatr a nawet liczne burze i opady konwekcyjne.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

W wyniku tego jeśli nie musimy nie wychodźmy z domu i między innymi nie parkujmy samochodów pod drzewami lub wysokimi liniami energetycznymi. Poza tym unikajmy również otwartej przestrzeni i w miarę możliwości wyłączmy wszystkie urządzenia elektryczne lub gazowe. W dodatku podczas występowania dynamicznej pogody usuńmy też z balkonów i tarasów wszelkie luźne rzeczy, które mogą zostać porwane i wyrzucone przez silny wiatr. Poniżej przedstawiamy Państwu dokładny poradnik od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jak zabezpieczyć możemy się jeszcze przed silnym wiatrem zanim nas zaskoczy lub spowoduje liczne szkody.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – rcb.gov.pl

 

Natomiast z upływem dni niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych będzie coraz to więcej. W dodatku ich głównym zagrożeniem będą między innymi burze. W związku z tym jeśli nie słyszymy jeszcze nadchodzące burzy, lecz tylko początkowo widzimy błyskawice to oznacza, że burza oddalona jest od nas o ok 20 km. Z kolei jeśli zobaczymy na niebie rozwój dużych i wypiętrzonych wysoko gęstych chmur burzowych lub konwekcyjnych o wysokości 10-13 km, i szerokości około 8 km oraz dodatkowo poczujemy wilgotny i między innymi silny chłodny wiatr, możemy być bardziej pewni, że stopniowo nad obszar naszej miejscowości zbliża się burza, której towarzyszyć na ogół będą ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru i grad. Poniżej zdjęcie naszego łowcy Damiana, które przedstawia schemat procesów konwekcyjnych zachodzących w komórce burzowej.

 

Autor I Źródło Własnej Grafiki – Damian Zbieg – Meteo24.com.pl

 

W tym przypadku nie używajmy telefonów stacjonarnych w domu, oraz nie korzystajmy z bieżącej wody, nie bierzmy też kąpieli. Zamknijmy okna i drzwi. Gdy burza nas zaskoczy podczas spaceru czy wypoczynku należy jak najszybciej i bezzwłocznie schronić się w bezpiecznym miejscu (budynek, samochód). Przy braku schronienia gdy burza jest zbyt blisko należy ukucnąć i mieć stopy i ręce złączone. Nie wolno leżeć, nie wolno biegać gdyż napięcie krokowe w przypadku bliskiego uderzenia pioruna jest zabójcze. Dodatkowo po zamknięciu drzwi w bezpiecznym pomieszczeniu należy trzymać się obowiązkowo z daleka od okien i elektrycznych rzeczy, które najbardziej są narażone na uderzenie wyładowania atmosferycznego. Natomiast jeśli burza złapie nas między innymi na otwartej przestrzeni lub na drodze komunikacyjnej w samochodzie to w żadnym wypadku nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami energetycznymi a dobrym rozwiązaniem będzie pozostanie w samochodzie, który stanowi rodzaj klatki Faraday’a. W przypadku uderzenia pioruna w pojazd ładunek rozchodzi się po karoserii do opon i zostaje uziemiony. Dlatego okna i drzwi pojazdu muszą pozostać zamknięte. Dodatkowo w przypadku wjechania w strefę najtrudniejszych warunków warto zatrzymać się na poboczu i przeczekać najgorszy moment, w miarę możliwości z dala od drzew i linii wysokiego napięcia.

 

 

 

 

Comments are closed.