Z upływem dni coraz częściej będą rozwijać się burze i wystąpią wichury!

Obszar kraju póki co do końca tygodnia pozostanie pod wpływem wyżu znad Niemiec. W związku z tym do Polski cały czas będzie też napływać dość ciepłe i na ogół wilgotne powietrze z północnego-zachodu i zachodu Europy. Poza tym pozostaniemy również w dynamicznych układach barycznych, które z upływem dni i z frontami atmosferycznymi coraz częściej zaczną odpowiadać za pogodę w całym kraju.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

Natomiast podczas nadchodzących dni na pogodę jeszcze aż tak nie będziemy narzekać. Temperatura powietrza również będzie bez większych zmian i utrzyma się na poziomie od +1°C/+9°C na wschodzie w Centrum i częściowo na północny do +10°C/+16°C termometry wskazywały by na pozostałym obszarze Polski. Warto mieć na uwadze również nieco więcej chmur i licznych mgieł, które miejscami mogą nam dokuczać. Wiatr między innymi będzie na ogół słaby i umiarkowany a nad morzem pozostanie nieco silny.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Z kolei nieco inaczej pogoda może wyglądać tuż pod koniec i z początkiem nowego miesiąca. I wtedy systematycznie na pogodę zaczęły by oddziaływać dynamiczne układy niskiego ciśnienia znad Atlantyku z systemem frontów atmosferycznych, które między innymi przyniosły by ze sobą opady deszczu w tym też liczne burze i porywisty wiatr a nawet też burze śnieżne. Temperatura powietrza początkowo i w dalszym ciągu oscylowała by w granicach od +6°C do +11°C. Zaś o wiele cieplej i bardziej dynamicznie powinno być na północy i w całej też zachodniej części naszego kraju.

 

Źródło danych – wetterzetrale.de

 

Natomiast temperatura powietrza i spory gradient ciśnienia na tym obszarze sprzyjać będzie w rozwoju burz, którym towarzyszyć będą dodatkowo liczne opady konwekcyjne i silny wiatr, który miejscami może dochodzić w porywach do 70/115 km/h. W dodatku na naszych termometrach zobaczyli byśmy wtedy od +8°C/+17°C na północy i zachodzie do nawet +18°C/+20°C termometry pokazały by na dużym obszarze Polski.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Zaś nieco i jeszcze inaczej pogoda może przedstawiać się w pierwszej i drugiej połowie nowego miesiąca. I wtedy na nowo mieli byśmy napływ nieco zimniejszych i wilgotnych mas powietrza z północnego-zachodu lub północnego-wschodu Europy. Niekiedy też będziemy narzekać na duże wahania i spadki ciśnienia atmosferycznego, które objawiać będzie się różnymi dolegliwościami np u osób starszych i chorych na nadciśnienie.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – weeter3.de

 

Podsumowując nadchodzące dni nad obszarem kraju i między innymi też nad samym morzem w dalszym ciągu będą zmienne i dynamiczne. Istnieje też większa szansa, że wiosna na dużym obszarze Polski coraz częściej dawać będzie o sobie znać ale też niewykluczone mogą być przelotne opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego.

 

 

Comments are closed.