Ostatnie dni lutego z potężnym wyżem!

Miesiąc luty zaskakuje. Po bardzo ciepłym epizodzie jaki nad Polską był w ciągu ostatniego tygodnia czeka nas pewna przeplatanka pogodowa, lecz solidnej zimy na horyzoncie nie widać. Za to pojawi się bardzo silny wyż!

Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Polska obecnie jest jeszcze pod wpływem niżu z frontami atmosferycznymi, który będzie szybko wyparty na południe Europy. Za frontami spłynie zimna, arktyczna masa powietrza, głównie do wschodniej połowy kraju, lecz tylko na dwa – trzy dni, po czym od zachodu zacznie się ponowne ocieplenie i znów poczujemy wiosnę. Na pogodę w Polsce wpływ będzie miał kolejny, silny wyż, lecz ten wyż będzie nadzwyczaj silny. Sytuacja baryczna wygląda tak.

Źródło danych: metoffice.gov

Ciśnienie w jego centrum przekroczy 1040 hPa, zbliżając się do nawet 1050 hPa. Mimo iż u nas zapanuje silny antycyklon, nazywany przez niektórych blokadą omega to daleko nad Atlantykiem mamy bardzo dynamiczną sytuację. Na skraju arktycznych mas powietrza znad Kanady i ciepłych mas powietrza zaciąganych m.in. nad zachodnią Europę powstają bardzo głębokie niże, gdzie w ich centrum ciśnienie spada grubo poniżej 950 hPa.

Źródło danych: meteo.pl

 

Źródło danych: wetter3.de

Blokada wyżowa utrzyma się z nami prawdopodobnie do końca lutego, więc opadów będzie stosunkowo niewiele, ale temperatura zacznie rosnąć i w ostatnich dniach miesiąca ponownie będzie ponad 10, a może nawet 15 st powyżej zera.

Źródło danych: wetter3.de

Znacznie ciekawsze prognozy pojawiają się na początku marca, gdzie część aktualizacji modeli sugeruje zdecydowane ożywienie cyrkulacji strefowej z licznymi, głębokimi niżami wkraczającymi od Wysp Brytyjskich po Bałtyk i przejściowo klinami wyżowymi na południu Europy. Dynamiczna wymiana mas powietrza sprzyjać może zjawiskom konwekcyjnym z burzami włącznie, oraz silnym wiatrom i sztormom.

Źródło danych: wetter3.de

Comments are closed.