Z upływem dni do Polski wrócą opady konwekcyjne i lokalne Burze!

Obszar kraju jeszcze przez parę dni będzie pod wpływem wyżu i zmiennej pogody, za którą odpowiada wyż znad południowej części Europy i Czech. Poza tym napływać też będzie o wiele cieplejsze i na ogół umiarkowanie wilgotne powietrze z zachodu i południowego-zachodu pochodzenia polarnomorskiego o cechach morskich.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

Jak popatrzymy na luty i poprzednie dni zimowej sielanki nic nie wskazuje na to aby prognozy w dalszym ciągu były stabilne odnośnie zimy. Wygląda na to, że zmienna i między innymi dynamiczna pogoda utrzyma się z nami przez najbliższe kolejne dni. Poza tym temperatura powietrza coraz śmielej będzie wzrastać powyżej dziesięciu stopni i dodatkowo zaczną częściej występować opady konwekcyjne i lokalne burze z gradem lub śnieżne.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Za pogodę w całym naszym kraju z początkiem tygodnia zacznie odpowiadać skraj niżu znad północnej Skandynawii z frontem atmosferycznym, który przyniesie dodatkowo ze sobą opady pochodzenia konwekcyjnego i niewykluczone lokalne burze. W dodatku nad Bałtykiem i między innymi w gminach nadmorskich oraz też w pozostałej części Polski wzrośnie wiatr. Temperatura powietrza w wielu miejscach do końca miesiąca oscylować nadal będzie w przedziale od +8°C do +17°C.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Inaczej z kolei wyglądać może końcówka lutego i początek nowego miesiąca. I wtedy jest szansa na znaczne ochłodzenie lub ocieplenie, za które odpowiadać będzie wyż znad Ukrainy i skraj niżu znad Skandynawii. W związku z tym do naszego kraju napływało by dość ciepłe i na ogół umiarkowanie wilgotne powietrze z zachodu lub też nieco chłodniejsze i zimne powietrze z północnego-wschodu i wschodu Europy. Temperatura powietrza w tym okresie wahała by się w przedziale od -6°C/+9°C na północy w Centrum i na wschodzie do +10°C/+20°C termometry pokazały by na pozostałym obszarze Europy i w tym też Polski. W dodatku taki kontrast termiczny sprzyjał by w rozwoju licznych mgieł i między innymi opadów konwekcyjnych czy burz.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Na koniec warto dodać iż w najbliższym czasie i prawdopodobnie z początkiem nowego miesiąca i bliżej wiosny pogoda nad obszarem kraju będzie na ogół zmienna jak do tej pory. Warto mieć na uwadze również najnowsze dane z modeli numerycznych, które są w większości niestabilne odnośnie zimy czy wczesnej wiosny. Pozostaje nam tylko czekać na stopniowy rozwój pogody i przyjście Wiosny.

 

 

Comments are closed.