W kolejnych dniach w kraju możliwa silna blokada wyżowa!

Obecnie na pogodę w naszym kraju wpływ mają kolejne polarne niże, powiązane z północno-atlantycką cyrkulacją strefową. Skojarzone z nią dynamiczne wymiany mas powietrza, oraz okresowe zjawiska konwekcyjne stopniowo będą słabnąc i zanikać. Prognozy są jednoznaczne  – idzie silny wyż.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Wyż ten obecnie rozbudowuje się już nad Francją. Ciśnienie w jego centrum przekracza 1030 hPa. W Polsce natomiast po przejściu głębokiej zatoki niżowej ciśnienie zaczęło szybko rosnąć. Przyjście tego wyżu poprzedzone będzie jeszcze ciepłym frontem atmosferycznym. Wiadomo – wyż z zachodu zbudowany będzie na ciepłych, polarnych masach powietrza.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Jak wyż to oczywiście wiatr stopniowo straci na sile, ale to dopiero w okolicach czwartku. Do tego czasu wiatr będzie umiarkowany lub dość silny, a pogoda nie będzie zbyt rozpieszczająca: sporo chmur i kolejne opady i to całkiem mocne, przymrozki i ryzyko gołoledzi, oraz oblodzeń.

Źródło danych: meteo.pl

Od czwartku z racji słabego wiatru wzrośnie koncentracja zanieczyszczeń. Centrum wyżu o ciśnieniu przekraczającym 1035 hPa znajdzie się nad Polską. Tak nagły wzrost ciśnienia, z obecnych wartości oscylujących w okolicach 1005 hPa będzie niekorzystnie wpływał na nasze samopoczucie.

Źródło danych: wetter3.de

Wzrosną też dobowe wahania temperatury, gdyż o poranku możemy notować kilka stopni mrozu, zaś popołudniu temperatura może znacząco przekraczać 5 st, a na zachodzie nawet 10 st. Zapanuje więc aura typowo wczesnowiosenna, (co jest nieco zaskakujące, gdyż przed rokiem w podobnej sytuacji blokady cyrkulacji strefowej, choć związanej z wyżem rosyjskim szykowaliśmy się właśnie na największą w sezonie zimowym falę mrozów). Nadchodzący weekend może więc w całym kraju przynieść bardzo przyjemną i pogodną aurę.

Źródło danych: wetter3.de

Czyżby to miało być potwierdzenie przepowiedni Świstaka, według której w tym roku wiosna nadejdzie wcześnie? Nie do końca – lepiej nie obwieszczać jeszcze końca zimy. Dobrze ilustruje to poniższa mapka.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Choć widzimy, że ciepło zdaje się mieć przewagę w tych kolejnych dniach, to nad Rosją może zgromadzić się spora ilość arktycznej masy powietrza i kto wie – w przypadku pojawienia się wyżu nad Rosją zamiast ciepła spływać by zaczęło arktyczne, mroźne powietrze. Nie mniej w okresie w miarę sprawdzalnym mrozów nie widać, za to będzie coraz cieplej. Jedynie w okolicach środy w centrum i na wschodzie kraju pojawią się dokuczliwe opady śniegu, oraz opady mieszane.

Comments are closed.