Na dniach do Polski napłynie cieplejsze powietrze oraz wystąpią wichury i Burze!

Póki co nad obszarem kraju mamy do czynienia z dość dynamiczną i zmienną pogodą, która w wielu miejscach Polski przynosi i będzie w dalszym ciągu przynosić dynamiczne układy baryczne w tym też system frontów atmosferycznych z opadami konwekcyjnymi. 

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Natomiast wracając do omawianej sytuacji na pogodę w kraju początkowo oddziałuje układ niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, który przynosi ze sobą dość obfite opady mieszane, które dodatkowo i między innymi związane są z niżem znad Włoch i Morza Bałtyckiego.  Poza tym temperatura powietrza oscyluje i będzie oscylować od -1°C do +6°C. Tym bardziej, że noce i poranki w dalszym ciągu mogą przynosić na dużym obszarze liczne oblodzenia i mgły, które miejscami będą osadzać szadź.

 

Źródło danych – DWD

 

Z kolei warto mieć na uwadze najbliższe dni oraz między innymi prognozy, które od dłuższego czasu są bardzo niestabilne odnośnie ciepłych i zimnych mas powietrza. W związku z tym nad Oceanem Atlantyckim rozbudowały by się kolejne układy niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych. Poza tym przynosiły by one ze sobą bardzo silny wiatr oraz dodatkowo sztorm nad wodami Morza Bałtyckiego.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

W takiej sytuacji napływało by do Polski początkowo jeszcze chłodne oraz zimne i na ogół wilgotne powietrze z zachodu i północnego-zachodu. Temperatura powietrza do przyszłego tygodnia również będzie bez jakiś tam większych jeszcze zmian oscylując też od -1°C do +6°C. Takie połączenie i duże wahania temperatury powietrza sprzyjać będą w rozwoju mgieł i niskich chmur stratus. Dodatkowo w tym okresie prognozuje się coraz więcej opadów pochodzenia konwekcyjnego. Oczywiście na terenach górskich i początkowo też na zachodzie i północy kraju mogą występować opady marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Inaczej z kolei sytuacja zacznie przedstawiać się tuż z początkiem przyszłego tygodnia. Wtedy na pogodę coraz częściej i prawdopodobnie do końca tego miesiąca zaczną oddziaływać dynamiczne układy niskiego ciśnienia znad Atlantyku z systemem frontów atmosferycznych, które przyniosą ze sobą dodatkowo mocno nawodnione opady deszczu lub pochodzenia konwekcyjnego a nawet lokalne burze z gradem. Poza tym napływało by też o wiele cieplejsze i na ogół wilgotne powietrze prosto z Oceanu Atlantyckiego. Temperatura powietrza w tym okresie wyniosła by od +5°C/+11°C na północy oraz w Centrum i na wschodzie do nawet +12°C/+20°C termometry pokazały by na zachodzie oraz też na południowym-zachodzie Europy i Polski.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

W związku z tym na dużym obszarze Polski i po zachodniej części kraju pojawił by się duży kontrast termiczny, który objawi się rozwojem burz, które na ogół związane były by z niżem znad Atlantyku i Morza Północnego. Szczególnie największym zagrożeniem po stronie burz były by również bardzo silne porywy wiatru, powodujące na Wybrzeżu Sztorm a w gminach nadmorskich i w pozostałej części Polski między innymi Cofkę i duże Szkody Materialne a nawet liczne podtopienia po ostatnich opadach śniegu.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Zaś póki co musimy być wszyscy przygotowani na każdy rozwój sytuacji w najbliższych dniach oraz między innymi pozostaje nam czekać na najnowsze i bardziej pewne też prognozy z modeli numerycznych, które od dłuższego czasu są niepewne i w każdej sytuacji dynamicznej bardzo też niestabilne.

 

 

 

 

 

Comments are closed.