W kolejnych dniach zima nadrobi swoje zaległości i wróci do Polski śnieg!

Obszar kraju w dalszym ciągu pozostanie pod wpływem układów niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych, które przynosić będą opady konwekcyjne i w tym też między innymi dość silny wiatr oraz dodatkowo śnieg o zmiennym natężeniu.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Poza tym nad obszar całej Polski będzie również napływać początkowo jeszcze zimne i na ogół mroźne powietrze ze wschodu i południowego-zachodu Europy. Temperatura powietrza na dużym obszarze kraju również utrzyma się bez większych zmian oscylując od -5°C do +5°C w ciągu dnia a w nocy od -4°C do nawet -20°C. Jedynie o wiele cieplejsze powietrze zaznaczy się po zachodniej i południowo-zachodniej części naszego kraju. W zamian tego na tym obszarze z upływem dni nasunie się dość rozległy i dynamiczny front atmosferyczny, który będzie związany z niżem znad Włoch i Morza Północnego.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Począwszy od Niemiec przyniesie on ze sobą opady marznącego deszczu lub mżawki a dalej w głąb Polski północnej i wschodniej również opady śniegu o zmiennym natężeniu. W dodatku w wyniku pojawienia się chwiejnej i dość niestabilnej masy powietrza nad Bałtykiem również sprzyjać będą korzystne warunki na rozwój komórek konwekcyjnych i burz śnieżnych. Przede wszystkim w tej sytuacji i prawdopodobnie też do końca tego miesiąca będziemy musieli się liczyć z dużym problemem oblodzonych dróg i między innymi chodników.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Z kolei pod koniec miesiąca pocieszającym jest fakt iż w wielu miejscach powrócą w końcu białe krajobrazy w tym też między innymi na zachodzie i północy Polski. W dodatku istnieje spore ryzyko, że zima utrzyma się z nami przez parę dobrych dni. Temperatura powietrza w tym okresie i z początkiem nowego miesiąca będzie również bez większych zmian oscylując na zachodzie naszego kraju od +1/+7°C do 0/-4°C na pozostałym obszarze Polski. Jedynie głównym zagrożeniem pozostaną nieco silniejsze porywy wiatru ale będą one na ogół związane z frontami atmosferycznymi lub opadami pochodzenia konwekcyjnego.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Na koniec póki co podsumowując możemy Państwu wstępnie napisać, że czeka nas w najbliższym czasie i z początkiem nowego miesiąca na dużym obszarze Polski i nad Morzem Bałtyckim na ogół dość dynamiczny oraz bardzo zmienny przebieg pogody, za którą odpowiadać będą między innymi układy niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych. 

 

 

 

Comments are closed.