Występujący smog nadal bardzo groźny dla człowieka! – Fatalne Prognozy

Od dłuższego czasu obszar naszego kraju w dalszym ciągu zmaga się z bardzo dużym zanieczyszczeniem powietrza przez samego człowieka i przemysł. Jego skutki mogą odczuć między innymi mieszkańcy praktycznie całej Polski i gmin nadmorskich. 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

W skład smogu wchodzą na ogół tkanki siarki oraz dodatkowo tkanki azotu, tlenki węglą i sadza. W zamian tego w sezonie zimowym na dużym obszarze kraju dochodzi do tzw inwersji temperatury. W związku z tym przy takich warunkach atmosferycznych powstaje zanieczyszczenie komina i powietrza. Poza tym jeśli dodatkowo przez dłuższy okres występującej wyżowej pogody bez wiatru i z dużą wilgotnością, dochodzić będzie wtedy do coraz bardziej większej kumulacji smogu.

 

Zdjęcie Ilustracyjne

 

Natomiast największe stężenie pyłów PM10 i PM2,5 powoduje na ogół spalanie w starych i dodatkowo źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych o niskiej jakości węgla oraz między innymi wykorzystanie różnych odpadów. Jego skutki spowodowane są też przez przemysł, szczególnie energetyczny, chemiczny czy też wydobywczy. Z tego względu przy takich warunkach osoby chore, starsze oraz między innymi dzieci i kobiety w ciąży powinny jak najbardziej ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu i dodatkowo powinni też ograniczyć wszelkiej aktywności fizycznej. Poniżej przedstawiamy Państwu obecne i bardzo wysokie występowanie smogu na dużym obszarze naszego kraju.

 

Źródło danych – airly.eu

 

Na koniec warto mieć na uwadze iż większość właścicieli domów jednorodzinnych nadal nie myśli o wymianie kotłów. Szczególnie mamy tu na uwadze częściowo Polskę zachodnią, północną oraz Centralną i południową. A to oznacza przekroczone normy do pojawienia się chorób rakotwórczych, które bardzo źle mogą zagrozić naszemu zdrowiu czy zwierzętom a nawet kobietom w ciąży.

Comments are closed.