W kolejnych dniach nad obszar kraju wróci dynamiczna i wietrzna pogoda!

Od początku miesiąca pogodę w kraju mamy zmienną i na ogół dynamiczną, która dodatkowo związana jest z dynamicznymi układami barycznymi i w dalszym ciągu będzie cały czas się zmieniać. Wygląda na to, że podczas najbliższych kolejnych dni i w połowie miesiąca możemy spodziewać się kolejnych śnieżyc i w tym też silnego wiatru lub cofki.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Z kolei już w ciągu najbliższego tygodnia jak popatrzymy na nowe dane z modeli numerycznych, które widzą już od dłuższego czasu nad Oceanem Atlantyckim dość aktywny i na ogół dobrze rozbudowany ośrodek niskiego ciśnienia, który z biegiem dni zacznie systematycznie przemieszczać się nad kraje nadbałtyckie i Niemcy. W dodatku zaostrzony gradient ciśnienia sprawi, że w wielu miejscach zachodniej i między innymi północnej części Europy będzie systematycznie nasilał się wiatr oraz na chłodnym froncie dodatkowo pojawią się korzystne warunki na rozwój dość aktywnych burz.

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

Poza tym od północnego-zachodu i w głąb Polski zachodniej i dalej na wschód zacznie też napływać początkowo nieco cieplejsze i łagodne powietrze pochodzenia polarno – morskiego a tuż za nim nasunie się między innymi dość rozległy chłodny front atmosferyczny, który przyniesie ze sobą opady konwekcyjne oraz deszcz i deszcz ze śniegiem o zmiennym natężeniu. W zamian tego w wyniku podwyższonych warunków kinematycznych i termodynamicznych mogą również rozwijać się lokalne burze śnieżne i z gradem. Temperatura na zachodzie i w głębi naszego kraju również była by bez większych zmian oraz oscylowała by w granicach od +1 do +8°C.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Podobny i na ogół taki sam przebieg pogody mógł by też pojawić się w połowie przyszłego tygodnia i między innymi pod koniec tego miesiąca. Wtedy byśmy byli pod wpływem też dynamicznych ośrodkowych konwekcyjnych a nawet burz śnieżnych, za które odpowiadał by kolejny aktywny i dynamiczny układ niskiego ciśnienia znad Atlantyku z systemem frontów atmosferycznych. W dodatku dopadało by znacznie więcej śniegu oraz między innymi były by miejsca gdzie utrzymał by się całodobowy mróz lub przymrozki.

 

Źródło danych -meteopool.org

 

Wiatr przy takiej dynamicznej pogodzie również był by silny a nawet porywisty, który szczególnie najbardziej dawał by o sobie znać nad Bałtykiem i między innymi w zachodniej i częściowo w północnej i Centralnej Polsce. Poza tym w połowie tego przyszłego tygodnia nad obszar Polski będzie docierać już znacznie chłodniejsze i mroźne powietrze pochodzenia arktycznego o cechach morskich. W tym przypadku na nowo mieli byśmy tak zwany efekt morza bałtyckiego, który w wielu miejscach produkował by ośrodki konwekcyjne a nawet liczne burze śnieżne. Takim zjawiskom towarzyszył by też silny wiatr północny i północno-zachodni, powodujący kolejną cofkę nad Bałtykiem i w Gminach Nadmorskich.

 

Źródło danych – wetterzentrale.de

 

Ale póki co pozostaje nam tylko czekać na rozwój sytuacji i śledzić cały czas nasze prognozy i szczególnie z danych modeli numerycznych. Zaś wstępnie możemy Państwa poinformować iż musimy przygotować się na kolejny dynamiczny a nawet dość mocniejszy scenariusz pogodowej sielanki i zimy nad obszarem całej Europy. 

Comments are closed.