Na horyzoncie z upływem dni widać pierwsze opady śniegu i wichury!

Od dłuższego czasu pogodę w kraju kształtuje silny wyż, którego centrum znajduje się po wschodniej części Europy. W zamian tego jesień obecnie charakteryzuje się suchą i na ogół też słoneczną aurą. Jednak z upływem kolejnych dni i z początkiem nowego miesiąca pogoda systematycznie zacznie się zmieniać. 

 

Źródło danych – DWD

 

Wygląda na to, że pogoda w kolejnych dniach będzie coraz częściej nam zwiastować nie miłe niespodzianki, która stopniowo zacznie się pogarszać już w połowie przyszłego tygodnia. Wtedy dodatkowo na pogodę zaczną oddziaływać dynamiczne układy niskiego ciśnienia znad Morza Północnego i Bałtyku a wraz z nimi fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą liczne opady konwekcyjne oraz między innymi lokalne burze i silny wiatr.

 

Źródło danych – weeter3.de

 

 

Źródło danych – weeter3.de

 

 

Źródło danych – weeter3.de

 

 

Źródło danych – weeter3.de

 

Natomiast inaczej wygląda sytuacja w trzeciej dekadzie października i też z początkiem listopada. Wszystko wskazują nowe wstępne dane z modeli numerycznych iż musimy się przygotować na znacznie chłodniejsze dni i noce, które dodatkowo mogą również przynosić pierwsze opady deszczu ze śniegiem i śniegu o zmiennym natężeniu i dodatkowo również burze śnieżne. Temperatura powietrza również oscylować będzie od +9 do +14°C a noce i poranki na ogół będą miejscami  przynosić lokalne przygruntowe przymrozki. Głównym zagrożeniem będą dodatkowo liczne mgły i zamglenia oraz o wiele silniejsze porywy wiatru, które najbardziej dadzą o sobie znać w północnej Polsce oraz w większości naszego kraju.

 

Źródło danych – weeter3.de

 

 

Źródło danych – weeter3.de

 

 

Źródło danych – weeter3.de

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Za tą pogodę będzie prawdopodobnie oddziaływać dość dynamiczny i głęboki układ niskiego ciśnienia znad Morza Norweskiego i Bałtyku. W zamian tego na jego trasie towarzyszyć będą mu na ogół rozległe fronty atmosferyczne, które od zachodnich naszych sąsiadów przyniosą dodatkowo ze sobą liczne opady konwekcyjne a także miejscami rozproszone burze śnieżne.

 

Źródło danych – weeter3.de

 

 

Źródło danych – weeter3.de

 

 

Źródło danych – weeter3.de

 

Póki co możemy wstępnie Państwu napisać, że nie którzy z nas a w tym szczególnie najbardziej osoby starsze zaczną narzekać na różne zmiany w pogodzie i dolegliwości. W zamian tego pogorszenie aury prawdopodobnie dość długo z nami się utrzyma co zwiastują bardzo duże zmiany w naturze przy obserwacji odlotów dzikich gęsi i żurawi. Natomiast na kolejne i bardziej pewne prognozy przyjdzie nam poczekać przynajmniej do końca tego tygodnia i przyszłego weekendu.

 

Comments are closed.