Smog – duszący problem

Smog co roku zabija ponad 40 tysięcy Polek i Polaków. Znów powraca temat smogu, głównie słyszymy o tym problemie w kwestii dużych aglomeracji miejskich, ale czy tylko tam mamy trujące powietrze? Czy to wina motoryzacji, czy jednak spalania śmieci bądź nieprawidłowa technika palenia?

fot. Szymon Glinkowski

Jak pokazują statystyki smog nie dotyczy jedynie dużych miast, może pojawiać się również w małych miasteczkach, czy wsiach. Motoryzacja ma również znaczenie, ale głównie w tych większych miastach, natomiast w mniejszych wszystko zależy od tego jak palimy w piecach! Moje własne obserwację popierają tezę, którą Państwu w późniejszej części artykułu przedstawiam!

– Z powodu incydentu smogowego w 2017 r. w ciągu kilku dni, w całej Polsce zmarło 11 tys. ludzi. To są dane GUS. Wynikało to z pogody: było zimno, dużo osób dołożyło do pieca a przestało wiać. Taka sytuacja może się w każdej chwili powtórzyć – alarmuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Smog nasila problemy układu oddechowego. Szacuje się, że w Polsce 4 mln osób cierpi na astmę, a 2,5 mln na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wiele z nich nie jest świadomych swojej choroby, a nieleczona POChP może skrócić życie nawet o 10 lat.

Hong Kong / fot. pixabay

Walka ze smogiem

Do 2029 roku rząd chcę wydać kwotę 103 mld. zł na walkę ze smogiem. W ramach programu Czyste Powietrze, państwo dofinansuje: wymianę starych kotłów, montaż kolektorów słonecznych, instalację fotowoltaiczną, docieplenie budynków, wymianę stolarki, oraz instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wysokość dopłat została powiązana z dochodem na osobę w gospodarstwie domowym.

Rozpalanie od góry

Jak podaję portal czysteogrzewanie.pl rozpalanie od góry pozwala nam zaoszczędzić 30% opału, a także zredukujemy do minimum dym wydobywający się z naszych kominów! Jak to działa?

grafika: czysteogrzewanie.pl

 

Do komina lecą (niemal) przezroczyste spaliny a ze spalenia dymu powstaje więcej ciepła, co pozwala nam zaoszczędzić opał. Co prawda nawet to nie oznacza zerowej emisji zanieczyszczeń – ale badania pokazują, że spadek emisji pyłów jest ponad 50-procentowy względem standardowego kopcenia.

grafika: czysteogrzewanie.pl

Na tej samej zasadzie co palenie od góry, tylko w mniejszej skali, działają palniki w kotłach podajnikowych i dlatego kotły te spalają węgiel czysto i efektywnie.

Palenisko w kotle z podajnikiem / fot. Szymon Glinkowski

 

Smog okiem aparatu

fot. Szymon Glinkowski

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez nas z pól pod Krotoszynem w Wielkopolsce. Możemy na nim zaobserwować nisko zawieszony dym nad jednym z Krotoszyńskich osiedli – notabene tym gdzie jest najgorsza jakość powietrza! Dym był bardzo rozległy, a rozmiar kątowy można określić na 170 stopni. Na tym osiedlu jest głównie stara zabudowa, a w mieszkaniach bardzo mała część to kotły na eko-groszek czy pellet.

źródło: airly

W tym czasie taką jakość powietrza wskazywały czujniki smogu – airly.

Comments are closed.