Jak długo potrwa babie lato w całym kraju?

Doczekaliśmy się więc sporej dawki słońca, czystego nieba i bardzo wysokich temperatur. Pogoda przypomina to co się działo we wrześniu przed nagłą jej zmianą.

Sprawcą takiej pogody jest utrzymujący się od tygodnia wyż Wiktor, który obecnie stacjonuje nad wschodnią Europą. Wyż ten sprowadza nad zachodnią, centralną i północną Europę nadzwyczaj szeroki strumień masy polarnej i zwrotnikowej, wprost z południa kontynentu. Wyż ten utrzyma się do wtorku (16.10).

Źródło danych: wetterzentrale.de

Dzięki niemu temperatura od kilku dni nad Polską jest nadzwyczaj wysoka. W większości regionów znacznie przekracza 20 st.C, a na zachodzie nawet 25 st.C.

Źródło danych: meteociel.fr

Dodatkowo w niedzielę (14.10) na zachodzie i południowym zachodzie kraju wystąpi silniejszy wiatr, związany ze słabym fenem. W Sudetach i w Karkonoszach jego porywy mogą osiągać 70-80 km/h. Widoczna struga wzmożonego przepływu powietrza nosi też nazwę dolnotroposferycznego prądu strumieniowego.

Źródło danych: meteomodel.pl

Źródło danych: meteomodel.pl

Tymczasem atlantyckie niże zostały daleko nad Atlantykiem. Granicą ich oddziaływania jest długi na tysiące km front stacjonarny lub falujący, ciągnący się od Półwyspu Iberyjskiego po Morze Barentsa. Dodatkową ciekawostką synoptyczną jest niż tropikalny Leslie, który zmierza w kierunku Portugalii i Hiszpanii, po czym zaniknie.

Źródło danych: wetterpate.de/DWD

Począwszy od wtorku sytuacja zacznie powoli się zmieniać. Ciśnienie będzie spadać. Silny wyż ze wschodniej Europy osłabnie, a do Polski z zachodu zbliżą się chmury frontów atmosferycznych z przelotnymi opadami deszczu i większą ilością mgieł.

Źródło danych: wetter3.de

Do końca tygodnia jednak obszar naszego kraju znów znalazłby się pod wpływem klina wyżowego należącego tym razem do Wyżu Azorskiego. Wspomniane fronty będą miały jeszcze łagodny przebieg i nie przyniosą dużej dawki opadów. Tydzień generalnie będzie wciąż bardzo ciepły z istotnym przekroczeniem 20 st.C w większości regionów, ale przybywać będzie chmur i nastąpi delikatna wymiana mas powietrza. Tak więc będzie to już po apogeum ocieplenia.

Źródło danych: wetter3.de

Więcej w pogodzie może zacząć dziać się po weekendzie (20/21.10), kiedy to nad północną Europą pojawiłyby się głębokie niże, a jednocześnie silny Wyż Azorski utrzymywałby się, wzmagając strefową cyrkulację.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Idąc bliżej końca miesiąca prognozy ukazują się jako dynamiczne i niejasne. Niektóre aktualizacje sugerują krótkotrwałe ochłodzenie z silnymi wiatrami, po którym szybko wróciłby wyż i kolejne porcje ciepłego powietrza, zaś inne “straszą” już istotniejszym ochłodzeniem z pierwszymi opadami śniegu na nizinach. Jest jednak za wcześnie by stwierdzić, że zimowy scenariusz, o którym mówią media będzie miał szansę zaistnieć. Mając jednak na względzie gwałtowne załamanie pogody z września nie można i tego wykluczać.

Podsumowując korzystajmy ze słonecznego weekendu, gdyż w nowym tygodniu chmur zacznie stopniowo przybywać. Jednak na ogół bardzo ciepło powinno być do następnego weekendu. Następnie możliwa jesień w dynamicznej odsłonie.

Comments are closed.