Nadchodzi do Polski prawdziwe babie lato!

Zgodnie z wcześniejszymi analizami aura zaczęła się poprawiać, a temperatura wyraźnie wzrosła. Najcieplejsze dni października są jeszcze przed nami!

Obecnie nad Polską znajduje się rozmyty chłodny front atmosferyczny, który objawia się na ogół jedynie większym zachmurzeniem i nieznacznym wzrostem prędkości wiatru, wzmagającego odczucie chłodu. Są jednak także miejsca, gdzie przelotnie pada, ale jest ich niewiele. Front ten do końca jutrzejszego dnia opuści nasz kraj, ale pozostawi po sobie miejscami wilgoć, objawiającą się jako niskie chmury warstwowe, oraz nocne zamglenia i mgły. Temperatura będzie nieco niższa, bo do maksymalnie 17 st.C na południu.

Źródło: wetterpate.de/ DWD

We wtorek w większości regionów powinno być pogodnie, ale trochę więcej chmur może się utrzymywać jeszcze na południowym wschodzie, zaś na pozostałym obszarze o poranku występować będą liczne zamglenia, oraz lokalne mgły. Temperatura po chłodnym poranku już szybciej wzrośnie i na zachodzie możliwe będzie nawet 22 st.C. Taką pogodę zapewni nam umacniający się wyż, który znajdzie się nad Europą Wschodnią i klinem obejmować będzie większą część środkowej Europy. Dzięki niemu dynamiczne niże będą zatrzymywać się przed kontynentalną Europą, sięgając jedynie Wysp Brytyjskich.

Źródło: wetterzentrale.de

Do końca tygodnia sytuacja nie ulegnie większym zmianom. Silny wyż będzie stał nad wschodnią Europą, zaciągając do Polski sporą dawkę bardzo ciepłych mas powietrza z południa Europy. Na termometrach może się pojawić nawet 25 st.C na południu i południowym zachodzie kraju, przy dominacji słońca. Jednak trzeba się także liczyć z często pojawiającymi się w nocy zamgleniami, oraz mgłami, po których może nawet zostawać zachmurzenie warstwowe. Wtedy temperatury maksymalne będą oczywiście niższe.

Źródło: meteo.pl – mgły na 10.10 w godzinach porannych

Do końca tygodnia bardzo ciepłe masy powietrza z południowo-zachodniej Europy, podążające przed frontem polarnym mogą sięgnąć północnej Skandynawii, a nawet Arktyki. Oznaczać to może istotną, dodatnią anomalię w temperaturze w północnej i centralnej Europie w tych kolejnych dniach.

Źródło: wetterzentrale.de

Bardzo ciepło i przeważnie pogodnie powinno być więc do końca tygodnia. Jednak trzeba się też liczyć z mgłami, lokalnie gęstymi. Niże z frontami atmosferycznymi pojawiłyby się nad Polską dopiero między 15, a 20 października.

Comments are closed.