Z początkiem tygodnia do Polski wrócą upały i miejscami też Burze!

Od dłuższego czasu na pogodę częściowo w kraju oddziałuje w dalszym ciągu układ podwyższonego ciśnienia i między innymi fronty atmosferyczne, które na ogół związane są z niżem znad Morza Norweskiego i Bałtyku. Poza tym napływa też i będzie napływać początkowo nieco chłodniejsze oraz umiarkowanie wilgotne i bardziej też ciepłe powietrze od zachodu i południowego-zachodu Europy.

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

Natomiast przez weekend pogodę częściowo w kraju kształtować będzie płytka zatoka niżowa znad Krajów Nadbałtyckich i dodatkowo front atmosferyczny, który szczególnie w północnej części Polski objawi się rozwojem pojedynczych burz i opadów konwekcyjnych. Temperatura powietrza na ogół oscylować będzie też w granicach od +17 do +21°C. W zamian tego w rejonach nadmorskich i nad Bałtykiem wzrośnie również prędkość wiatru, który szczególnie może nam dokuczać przez całą najbliższą dobę i szczególnie między innymi w kolejnych dniach. Czy też w najbliższym nowym miesiącu.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Poza tym w wyniku podwyższonych warunków kinematycznych na tym obszarze zaczną też rozwijać się pojedyncze oraz lokalne komórki burzowe lub konwekcyjne, które szczególnie charakteryzować będą się przelotnymi opadami deszczu i gradu. Na pozostałym obszarze Polski na ogół pogodę kształtować będzie wyż, którego centrum znajdować będzie się po zachodniej i południowej części kraju.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Inaczej z kolei przedstawia się początek przyszłego tygodnia oraz między innymi ostatni dzień miesiąca. Wtedy nad obszarem całego kraju pogodę zaczął by kształtować wyż znad południowej Europy, który między innymi będzie oddawać bardzo ciepłe i mocno rozgrzane suche powietrze znad Afryki. Natomiast temperatura powietrza w wielu miejscach Polski zaczęła by wzrastać od +26 do nawet +32°C. Natomiast słońca jak i niezbyt licznych chmur było by znacznie więcej niż opadów atmosferycznych.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Póki co wstępnie możemy Państwu napisać iż zapowiada nam się kolejny bardzo ciepły jak i między innymi słoneczny oraz większości suchy i miejscami też wilgotny początek nowego tygodnia. Natomiast kolejne dni i początek nowego miesiąca przyniesie kolejne ochłodzenie i być może przelotne opady konwekcyjne i niezbyt liczne burze oraz dodatkowo nad Bałtykiem niewykluczone pojedyncze zalążki trąb wodnych lub lejów kondensacyjnych. Odnośnie kolejnych dni będziemy Państwa cały czas informować.

 

Comments are closed.