W kolejnych dniach do Polski wrócą upały i dodatkowo gwałtowne Burze!

Obszar Polski do końca tygodnia nadal będzie pod wpływem wyżu, który między zacznie coraz bardziej odpowiadać za pogodę w naszym całym kraju. Poza tym napływać będzie też o wiele cieplejsze i między innymi również gorące powietrze znad wschodniej i południowo-wschodniej części Europy. 

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

Póki co w wielu regionach kraju będziemy mogli liczyć na dłuższe chwile ze słońcem, które lokalnie mogą też przykrywać liczne chmury. Natomiast temperatura powietrza z początkiem tygodnia utrzyma się na zmiennym poziomie. Warto dodać iż w najcieplejszym momencie dnia termometry nasze pokażą od +23/26°C w województwach północnych i wschodnich oraz do +27/30°C na pozostałym obszarze Polski.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Z kolei warto też dodać, że pomimo zmiennej i szybkiej wymianie mas powietrza, za które będą też odpowiadać układy niskiego ciśnienia. Dodatkowo z zachodu na wschód coraz częściej zaczną rozbudowywać się dość aktywne i rozległe fronty atmosferyczne, niosące ze sobą liczne opady deszczu, powodujące podtopienia lub zalania i między innymi gwałtowne burze. Początkowo najgroźniejsze zjawiska atmosferyczne na ogół pojawiły by się na południu oraz też w Centrum i na wschodzie naszego kraju.

 

Źródło danych – meteomodel.pl

 

Natomiast z początkiem przyszłego weekendu gwałtowny front atmosferyczny również miał by się pojawić po zachodniej i północnej części Polski, za którym od północnego-zachodu spłynęły by o wiele chłodniejsze oraz też umiarkowanie wilgotne i niestabilne też powietrze. W wyniku tego na tym obszarze i nad Morzem Bałtyckim pojawiły by się kolejne korzystne warunki na rozwój gwałtownych komórek burzowych i pojedynczych trąb wodnych lub lejów kondensacyjnych. Temperatura powietrza diametralnie i dość szybko zacznie też spadać oraz w ciągu nocy niewykluczone były by spadki  do nawet +14/+6 °C.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Wracając do burz, które najbardziej mogą dać o sobie znać szczególnie na zachodzie oraz też na północy i w Centrum kraju. Prawdopodobnie będą rozwijać się tuż przed lub za chłodnym frontem atmosferycznym. Po przejściu jego po weekendzie niewykluczone mogą być kolejne burze lub też większe chwile ze słońcem. Temperatura powietrza również powinna być na ogół bez większych zamian. Chociaż wysoka wilgotność powietrza w wielu miejscach sprzyjać będzie mogła też w rozwoju licznych mgieł lub zamgleń.

 

Źródło danych – meteopool.org

 

 

 

Źródło danych – meteopool.org

 

Póki co na bardziej jeszcze pewne oraz dokładne prognozy przyjdzie nam poczekać do połowy przyszłego tygodnia. Poza tym wstępnie możemy napisać, że zbliża się pomału do naszego kraju niestabilna oraz też dynamiczna a wręcz dodatkowo miejscami mocno rozgrzana i bardziej też wilgotna masa powietrza.

Comments are closed.