Możliwe gwałtowne burze! – kolejna analiza warunków

Uważnie przyglądamy się warunkom na silne burze, które są spodziewane na terenie naszego kraju między środą (08.08), a piątkiem (10.08). Zjawiska mogą być lokalnie bardzo gwałtowne, dlatego zalecamy zachowanie ostrożności i śledzenie komunikatów pogodowych, oraz obserwowanie nieba!

W środę (08.08) chwiejne, rozgrzane powietrze pochodzenia zwrotnikowego zaczyna właśnie napływać nad obszar naszego kraju. Już od rana ośrodki burzowe były notowane nad zachodnim Bałtykiem, oraz na Górnym Śląsku, zaś na pozostałym obszarze zachodniej i południowej Polski pokazały się niegroźne jeszcze chmurki w kształcie wieżyczek, zwiastujących burze w kolejnych godzinach.

Poranne burze 08.08 nad Bałtykiem (źródło blitzortung.org)

Stan na godzinę 11:00 Źródło danych: sat24.com.pl

W dniu dzisiejszym burze będą się tworzyć na zachodzie i północnym zachodzie kraju i częściowo w centrum, lecz jeszcze nie powinny być bardzo gwałtowne. Jednak lokalnie mogą popsuć wypoczynek, przynosząc grad o średnicy do 2,5 cm, nawalne ulewy i bardzo silne podmuchy wiatru. W nocy burze powinny zanikać, lecz nie wykluczone, że będą się tworzyć także w centrum i na północy kraju, wraz z przesuwaniem się chwiejnej masy powietrza, na strefach zbieżności. Stosunkowo najciekawsza strefa zbieżności będzie dziś wieczorem na północnym zachodzie kraju.

 

Źródło danych: wetterzentrale.de

Wycinek z mapy. Źródło danych: meteomodel.pl

Dużo ciekawsza, a zarazem dość groźna sytuacja zapanować ma jutro (09.08) w większości regionów zachodnich, częściowo centralnych i północnych. Najgroźniejsza kombinacja warunków prognozowana będzie na północnym zachodzie kraju. Podobnie jak dziś nad Polską w ciągu dnia zalegać będzie rozgrzana i chwiejna masa powietrza. Energia dla procesów konwekcyjnych będzie umiarkowanie duża, oraz duża.

Pokrycie warunków chwiejności z przepływem wycinek z mapy (Źródło estofex.org)

W związku z nasłonecznieniem i lokalnymi strefami zbieżności wiatru w godzinach popołudniowych zaczną się rozwijać ośrodki konwekcyjne, w formie dość gwałtownych burz komórkowych i klastrów wielokomórkowych. Ich liczebność będzie ograniczona przez obecność warstw hamujących konwekcję, które pozwolą na rozwój jedynie najsilniejszych ośrodków, a słabsze będą szybciej zanikać. Faworyzowanymi rejonami inicjacji konwekcji będą łańcuchy górskie, oraz rejony Pomorza i Wybrzeża. W tym drugim rejonie pozostanie strefa zbieżności, która obecna była w poprzednim dniu, a w ciągu dnia będzie wzmagana dodatkowo przez rozwój bryzy morskiej.

Źródło danych: meteopool.org

Źródło danych: meteopool.org

Dlatego w rejonie od Szczecina po Gdańsk część modeli widzi intensywniejszy rozwój ośrodków burzowych, które mogą generować dość gwałtowne zjawiska jak grad o średnicy do 3 cm (w przypadku silnej superkomórki może to być nawet 5 cm), nawalne ulewy, podczas których może spaść nawet 30-50 mm deszczu i silne porywy wiatru, osiągające 70-100 km/h. Istnieć będzie także niewielkie ryzyko rozwoju tornad na Pomorzu Zachodnim, kiedy to pod koniec dnia pojawi się silniejsze ścinanie wiatru i niższa wysokość podstawy chmur.

Obszar możliwych superkomórek. Źródło danych: lightningwizard.com

Dodatkowo pod koniec dnia zbliżać się będzie powoli front chłodny znad Niemiec. Nim dotrze zwiększać się będzie przepływ w troposferze, który pozwoli na lepszą organizację powstałych na wspomnianej linii zbieżności burz w superkomórki i klastry wielokomórkowe.

Wieczorem i w nocy, (09/10 sierpnia), kiedy zaniknie bryza morska burze znad lądu wkroczą nad morze, a znad Niemiec zbliżać się będą mogły kolejne, najparwdopodobniej rozległe systemy wielokomórkowe, także produkujące bardzo silne porywy wiatru (nawet do 110 km/h). Burze frontowe będą w nocy i nad ranem wędrować nad zachodnią Polską w kierunku północno-wschodnim i centralnym, utrzymywane przez silne, frontowe wymuszone wznoszenie się ciepłego i wilgotnego powietrza. Stosunkowo najsilniej rozwinięte powinny być one na północnym zachodzie, częściowo na zachodzie, zaś na południowym zachodzie powinny być mniejsze, lecz i tak całkiem gwałtowne.

W piątek (10.08) front burzowy będzie wędrował nad wschodnią i częściowo centralną Polską. Również tam w godzinach popołudniowych rozwijać się będą gwałtowne ośrodki burzowe, które w wąskiej strefie frontowej pokrywać się będą z lepszymi warunkami przepływu w troposferze. Również możliwe superkomórki z większym gradem, o średnicy do 2-4 cm i marginalne ryzyko wystąpienia trąb powietrznych. Stosunkowo najgroźniejsze warunki będą tego dnia występować na Mazurach i na Mazowszu.

Podsumowując rozpoczyna się dynamiczny okres. Możliwe lokalnie naprawdę gwałtowne burze nad naszym krajem, zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Warto na ten czas zwiększyć czujność, by ograniczyć zagrożenie dla życia i zdrowia, oraz dobytku.

Comments are closed.