W kolejnych dniach w kraju możliwy będzie silny incydent burzowy!

Od dłuższego już czasu na pogodę w Polsce wpływ mają bardzo gorące i coraz wilgotniejsze masy powietrza, zwiększające ryzyko zaistnienia poważnego incydentu burzowego. W poprzednim tygodniu nad Polską zdarzyły się już pierwsze silniejsze burze i układy burzowe. Przed nami kolejny epizod z możliwymi gwałtownymi burzami, być może najsilniejszymi w tym roku!

 

Źródło danych Synoptycznych -DWD

 

 

Nim nadejdą burze między wtorkiem (07.08), a czwartkiem (09.08) nad Polskę ponownie napłynie bardzo gorące powietrze zwrotnikowe, które zawierać będzie z czasem coraz więcej wilgoci. Wilgoć przełoży się na istotny wzrost energii potencjalnej dla procesów konwekcyjnych. Poza tym sprzyjać im będą między innymi dość gwałtowne zjawiska atmosferyczne oraz też silne opady konwekcyjne, powodujące liczne podtopienia lub zalania. Temperatura powietrza również będzie na stałym poziomie i w wielu miejscach wzrośnie do nawet +27/37°C.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Od paru dni śledzimy z coraz większą uwagą wyliczenia prognoz numerycznych, które wskazują na możliwość wystąpienia poważniejszego incydentu burzowego. Nad Polskę sięgać zacznie całkiem aktywny, chłodny front atmosferyczny, za którym spływać będą chłodne, polarnomorskie masy powietrza.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Na styku szybkich wymiany mas powietrza może wówczas dojść do rozwoju rozległych układów burzowych, wędrujących z zachodu i dalej też w kierunku centralnej i wschodniej części naszego kraju. Groźnie zaczęłoby się już robić w środę (08.08), kiedy lokalnie po upalnym dniu mogą rozwijać się gwałtowne ośrodki burzowe. Jednak najgroźniejsze burze związane z frontem przechodzić nad naszym krajem będą w czwartek i w piątek (09-10.08)

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Póki co są to jeszcze na ogół wstępne analizy. Natomiast kolejne z nich pojawią się bliżej już spodziewanego terminu wkroczenia dynamicznego chłodnego frontu atmosferycznego.

Comments are closed.