W przyszłym tygodniu możliwy będzie rozwój komórek śnieżnych!

Od dłuższego czasu pogoda w kraju jest zmienna oraz między innymi kształtują też ją dość aktywne układy niskiego i podwyższonego ciśnienia atmosferycznego z frontami atmosferycznymi. Z kolei z upływem dni w Polsce na nowo wrócą chłodne masy powietrza i w dodatku wystąpią liczne komórki konwekcyjne a nawet niewykluczone będą burze śnieżne.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

 

W chwili obecnej w pogodzie mamy do czynienia z frontami atmosferycznymi, które z zachodu na wschód przynoszą i w dalszym ciągu przez parę dni przynosić będą ze sobą przelotne o zmiennym natężeniu opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W związku z tym tuż z frontem w dodatku napływać będą ciepłe i między innymi chłodne masy powietrza z zachodniej i północno-zachodniej części kraju. Temperatura powietrza w wielu miejscach nadal utrzyma się na zmiennym i zróżnicowanym poziomie oscylując od +3 do nawet +13°C. Natomiast nocami i o poranku w wielu miejscach wystąpiły by przymrozki i całodobowy mróz.

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

W tej samej sytuacji podobnie mogą wyglądać kolejne dni oraz między innymi pierwsza i druga połowa miesiąca. Miejscami na tyle, że zacznie coraz częściej panować chłód lub mróz oraz dodatkowo może wystąpić tak zwany efekt Morza Bałtyckiego, który przynosił by ze sobą znacznie silniejsze opady mieszane i w dodatku obfite opady śniegu oraz niewykluczone też lokalne burze śnieżne.

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

 

Źródło danych – wetter3.de

 

Zjawisko te na ogół powstaje w wyniku spływu bardzo chłodnej masy powietrza znad obszarów lądowych nad niezamarznięty zbiornik wodny. W związku z tym bardzo duża różnica temperatury powietrza a znacznie ciepłym Morzem Bałtyckim oraz w miarę przemieszczania się chłodnego powietrza nad tymi wodami sprzyjać będzie w rozwoju chmur kłębiastych, które w dalszym swoim rozwoju na dużym obszarze naszego kraju i w tym między innymi nad Bałtykiem w przyszłym tygodniu przyniosły by ze sobą na ogół intensywne i dość obfite opady śniegu lub krupy śnieżnej.  Poza tym jeśli wystąpią również korzystne warunki termodynamiczne i kinematyczne przy ich występowaniu mogą dodatkowo pojawić się lokalne wyładowania atmosferyczne, którym też towarzyszył by o wiele silniejszy wiatr. Poniżej Państwu przedstawiamy dodatkowo dwa przykładowe rysunki jak powstaje tak zwany Efekt Morza Bałtyckiego.

 

 

Źródło Grafiki – NASA

 

 

Źródło Grafiki – ess.uci.edu

 

Warto na koniec dodać jeżeli pojawi się spływ chłodnej masy nad ciepły zbiornik wody może to spowodować, że masa ta nieco ograniczy intensywność tego dynamicznego efektu. Dotyczy to na ogół polarno kontynentalnej masy powietrza, która zazwyczaj  cechuje się niską zawartością wilgoci.

 

Źródło danych – wetterzetrale.de

 

Natomiast jeśli do Polski pojawił by się spływ powietrza arktycznego o znacznie wysokiej zawartości wilgoci. Mogły by doprowadzić to do znaczniej dynamiki oraz między innymi też do rozwoju komórek konwekcyjnych a nawet pojedynczych burz śnieżnych. W tym przypadku wystąpił by również przyrost pokrywy śnieżnej, który dodatkowo przy zmiennej temperaturze powietrza powodował by oblodzenie dróg i chodników.  Póki co na bardziej jeszcze pewne prognozy z modeli numerycznych przyjdzie nam poczekać do weekendu.

Comments are closed.