Grudzień pod znakiem deszczu i wysokiej temperatury!

Wraz z początkiem grudnia rozpoczęła się meteorologiczna zima. Jak na ironię losu pogoda zamiast pogłębiać się w zimowe nastroje po najsilniejszych mrozach z końcówki listopada robi odwrót w kierunku jesiennych klimatów. Kolejne dni będą zdecydowanie cieplejsze, a zamiast śniegu padać będzie głównie deszcz.

Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Początek miesiąca rozpoczął się od poważnych utrudnień komunikacyjnych związanych z opadami marznącymi, które z zachodniej Polski wędrują powoli na wschód dając kres ostatnim mroźnym dniom. O ile dziś ocieplenie dotyczyło głównie tylko zachodniej Polski, o tyle od jutra (02.12) odwilż pojawi się już w centrum, a na początku tygodnia już w całym kraju będzie bez mrozu.

Gołoledź na zachodzie kraju fot: meteo24 com.pl – ( Damian Zbieg )

Źródło danych: meteociel.fr.

Sprawcą takiej sytuacji jest rozbudzenie frontu polarnego nad Atlantykiem, wzdłuż którego formować się będą kolejne fronty atmosferyczne i niże niosące porcje ciepłego, wilgotnego powietrza nad nasz kraj. Rozbudzeniu tego frontu sprzyjać będzie znaczny kontrast termiczny między mroźnymi masami powietrza układającymi się w okolicach Grenlandii ze znacznie cieplejszymi w rejonie Azorów. W górnej troposferze widoczny znaczny kontrast ciśnienia wspomoże rozwój prądów strumieniowych, istotnych dla podtrzymania strefowej cyrkulacji.

Źródło danych: DWD

Źródło danych: wetterzentrale.de

Co więcej dawno nie widziana cyrkulacja strefowa może pozostać z nami na dłużej. Wg. najnowszych prognoz co najmniej do połowy grudnia. Lecz w poprzednich latach jak pamiętamy potrafiła ona rządzić przez większą część okresu zimowego. Czy więc znowu święta bez śniegu? Możliwe, ale jeszcze za wcześnie na ostateczne wnioski.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Spodziewajmy się zatem mieszanki pogodowej od wzrostu temperatury przejściowo nawet powyżej 10 st.C, przez częste i okresami dość intensywne opady deszczu, incydenty z silnymi porywami wiatru, po nawet możliwość pojawienia się burz. Tak! Szybka wymiana mas powietrza sprzyjać będzie także pojawieniu się niestabilności istotnej dla procesów konwekcyjnych i burzowych. Śnieg jeśli się pojawi to raczej lokalnie i na krótko, gdyż w cyrkulacji strefowej nie ma szans na utrzymanie się na dłużej mroźnych mas powietrza jak to miało miejsce w ostatnich dniach. Przerywniki w ciepłym okresie jednak sprzyjać będą również oblodzeniom więc uważajmy, bo przed nami zmienna, zdradliwa aura!

Comments are closed.