Uwaga kierowcy i piesi na liczne opady marznące i gołoledź!

W związku z nasuwającym się frontem atmosferycznym, który od zachodniej części kraju do Polski przyniesie ze sobą liczne opady marznące. Ostrzegamy jak zabezpieczyć się przed gołoledzią i między innymi w podróżowaniu po śliskiej nawierzchni. 

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Za nim wsiądziemy w samochód radzimy jak przygotować się do podróżowania podczas występujący opadów marznących i mgieł. Poza tym lód, który lokalnie pokrywa nasze samochody i nawierzchnie dróg to na ogół duże wyzwanie kierowców. Marznący deszcz najczęściej występuje w wąskim pasie po chłodnej stronie frontu ciepłego. Poza tym spadające krople wody napotykają warstwę zimnego powietrza tuż przy powierzchni ziemi, co powoduje że zostają przechłodzone oraz dodatkowo w zetknięciu z wychłodzoną powierzchnią drogi i gruntu stają się one mocno oblodzone tak samo jak chodniki i linie energetyczne.

 

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

 

Źródło Grafiki – docplayer.p

 

 

Źródło Grafiki – docplayer.pl

 

 

Natomiast w powyższych określonych sytuacjach zalecamy jak najszybciej założyć na przednią szybę samochodu aluminiową elastyczną żaluzję lub włączyć mechaniczne oczyszczanie szyb, które może wspomóc włączając silnik i nawiew, ale nie jest to bardzo efektywne przy niskiej temperaturze powietrza i na ogół grozić może też otrzymaniem mandatu. Ważne jest również aby przy złych warunkach atmosferycznych zachować szczególną ostrożność a dla bezpieczeństwa jazdy wskazane jest posiadanie opon zimowych i dodatkowo trzeba pamiętać też o prawidłowym ciśnieniu w ogumieniu, gdyż ma to duży wpływ na efektywność działania systemów wspomagających hamowanie.

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.