Po ochłodzeniu i trąbach wodnych kolejne dni będą umiarkowanie ciepłe i pogodne!

Zgodnie z zapowiedziami pogoda popsuła się pod koniec minionego tygodnia. Pożegnaliśmy upalne lato, lecz czy to już koniec ciepła? Na szczęście nie.

W wyniku spłynięcia zimnych mas powietrza w kraju pogoda często ulegała zmianom. Wysoko w górach występowały opady deszczu ze śniegiem, a na pozostałym obszarze noce i poranki zaczęły się robić bardzo chłodne. Najciekawsze zjawiska zostały jednak odnotowane nad morzem w rejonie Darłowa i Ustki w niedzielę 26 sierpnia. Zgodnie z zapowiedziami wraz z pojawieniem się zimnej, chwiejnej masy powietrza nad rozgrzanym Bałtykiem pojawiały się licznie zalążki trąb wodnych. Została także odnotowana w pełni rozwinięta trąba wodna!

Zalążek trąby wodnej w okolicach Ustki fot. Grzegorz Zawiślak

W pełni rozwinięta trąba wodna widziana z plaży w Ustce fot. Grzegorz Zawiślak

Te zjawiska zapewne będą jeszcze powracać nad polskie wybrzeże i to nie raz. Niewielkie szanse na ich zaobserwowanie będą już w najbliższy wtorek (28.08). Kolejne szanse możliwe, że będą w pierwszy wrześniowy weekend. W dalszej perspektywie możliwe będą one we wrześniu i być może jeszcze w październiku, kiedy morze jest jeszcze rozgrzane po lecie, a nad Europę spływa coraz więcej chłodnych i zimnych mas powietrza. Jednak jeśli nie będzie odpowiedniej cyrkulacji mas powietrza, jaka obecnie panuje to te zjawiska nie wystąpią.

W międzyczasie czeka nas pogoda typowa dla końcówki wakacji i początku meteorologicznej jesieni. Pogodę w środę (29.08) poprawi nam ośrodek wyżowy, który znad Czech przewędruje nad Polskę. Zacznie napływać trochę cieplejsze powietrze polarne i temperatura wzrastać będzie do około 25 st.C, a nawet nieco więcej. Jednak nie będzie upałów. Od czwartku (30.08) przez Polskę wędrować będzie chłodny front, raczej mało dynamiczny, nie przynoszący zbyt wiele opadów, po czym w pierwszych dniach września ponownie mielibyśmy stabilizację wyżową, przynoszącą sporo pogodnych chwil i przyjemne temperatury sięgające 25 st.C.

Przyjemne temperatury maksymalne w pierwszych dniach września. Źródło danych: meteopool.org

Podsumowując przed nami generalnie spokojniejszy okres w pogodzie. Jednak warto zaznaczyć iż trochę więcej zmienności i lokalnych burz możemy się spodziewać między czwartkiem, a sobotą. Na ten temat pojawiać się będą codzienne komunikaty.

 

Comments are closed.