W wielu miejscach Polski utrzymuje się w lasach wysokie zagrożenie pożarów!

Od kilku dni w Polsce występują wysokie temperatury powietrza oraz miejscami też brakuje opadów atmosferycznych. Poza tym w większości regionów Polski utrzymuje się też najwyższy stopień zagrożenia pożarów lasów.

 

Źródło mapy Synoptycznej – DWD

 

Jak wynika z najnowszych danych w ostatnim czasie i prawdopodobnie przez najbliższe dni najwyższy i średni stopień zagrożenia pożarowego występować będzie w całej zachodniej i północnej Polsce. Natomiast utrzymujące się też od paru dni dość silne opady deszczu i burze zmniejszyły zagrożenie pożarowe w Centrum oraz na południu i we wschodniej części naszego kraju.

 

Źródło danych mapy – ibles.pl

 

Źródło danych mapy – ibles.pl

 

Z kolei jeśli przez parę dni podwyższone ryzyko pożarów będzie nadal się utrzymywać oraz wilgotność będzie niższa niż 10 % to będzie okresowy zakaz wstępu do lasu. Poza tym lasy oznaczane są przez nadleśnictwo tablicami ustalonego wzoru z podaniem powodu wprowadzenia zakazu. W zamian tego za nie przestrzeganie informacji o zakazie i wstępu do lasu grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Z kolei w razie zauważenia pożaru niezwłocznie trzeba informować odpowiednie służby ratownicze lub zadzwonić bezpośrednio na numer – 998 lub na 112.

Dodaj komentarz