Nad polską miejscami może unosić się pył znad Sahary i też z Roślin!

W ostatnich dniach w wyniku silnych wiatrów i pożarów, które występują nad Afryką w większości w południowej części Europy zalega opadający pył. Poza tym może miejscami mieć on wpływ na jakość powietrza i też na organizm człowieka.

 

Źródło mapy Synoptycznej – DWD

 

Szczególnie wrażliwe na dość mocne zanieczyszczenie powietrza będą mieli mieszkańcy północnej Afryki. Dodatkowo jego zanikające resztki i pyłki z kwitnących drzew i traw mogą też osadzać się miejscami na obszarze Polski zachodniej i północnej. Dlatego też osoby cierpiące na astmę oraz osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza powinny jak najkrócej przybywać poza domem.

 

 

Poza tym w ostatnim też czasie i w najbliższych dniach nad większym obszarem Polski występować będzie w powietrzu pył z drzew od sosny. Dodatkowo może on też mieć duży wpływ na błonę śluzową i spojówki oczu w naszym organizmie.  Za brudny oraz żółtawo – zielony osad na karoseriach naszych samochodów czy okien odpowiadają też pyłki innych roślin czy traw.

 

Źródło mapy - Allegra.pl

Źródło mapy – Allegra.pl

 

Szczególnie trawa oraz pokrzywa i szczaw jak wynika z najnowszych prognoz ( Allegra.pl ) przez okres sezonowy będzie mieć wysokie stężenie a ich szczyt pylenia jak zawsze przypadnie na czerwiec i lipiec. Tak więc zalecamy dla alergików spacery po morskich plażach i przy wietrze wiejącym od morza.

Dodaj komentarz