W całym kraju możliwy będzie dynamiczny i gwałtowny przebieg pogody!

W kolejnych dniach stopniowo na pogodę zacznie oddziaływać dość aktywny układ niskiego ciśnienia znad Austrii i między innymi też z frontami atmosferycznymi, które w wielu miejscach dadzą o sobie mocno znać. Dodatkowo wrócą też gwałtowne i silne zjawiska atmosferyczne oraz napływać będzie też dość wilgotne i suche powietrze ze wschodu i od południa Europy.

 

Źródło mapy synoptycznej – meteopool

Nadchodzący tydzień na obszarze całej Polski przyniesie na ogół kontynuacje stosunkowo dobrej i miejscami też dynamicznej pogody. Temperatura powietrza w wielu miejscach systematycznie będzie rosnąć i ukształtuje się również na stałym poziomie w granicach od +15 do +25 stopni Celsjusza. Początkowo najcieplej będzie na zachodzie i w północnej całej Polsce. I tam też możliwe będą dosyć gwałtowne burze. Na pozostałym obszarze kraju pogoda początkowo utrzyma się dość stabilna i spokojna.

 

 

Wracając do burz pierwsze z nich mogą już rozwinąć się z początkiem tygodnia, kiedy to od południowego-wschodu kraju pojawi się chwiejna i też niestabilna masa powietrza na ogół będzie ona związana z układem niskiego ciśnienia znad Austrii.

 

 

 

 

Z kolei na przyszły weekend do Polski na nowo może spłynąć bardziej niestabilna a wręcz też chwiejna i gorąca zwrotnikowa masa powietrza, która dodatkowo objawi się rozwojem kolejnych silnych burz i w tym między innymi nawalnych opadów deszczu. Wtedy też temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju mogła by oscylować od +27 do nawet +30 stopni Celsjusza.

 

 

 

 

Dodatkowo podwyższone warunki kinematyczne i termodynamiczne będą też sprzyjać rozwoju bardziej aktywnych burz, które mogą przybierać formę pojedynczych komórek lub też dobrze zorganizowanych układów burzowych, którym czasami towarzyszą linie szkwału, opady między innymi gradu i bardzo silne porywy wiatru. Tego typu zjawiska atmosferyczne tworzą się na ogół najczęściej tuż za chłodnym frontem atmosferycznym, nad którym przemieszczają się gorące i miejscami też wilgotne masy powietrza.

 

 

 

Bez wątpienia najbliższe kolejne dni w całym kraju będą na ogół dynamiczne pod względem pogody i między innymi  w dużej różnicy temperatury powietrza. Tymczasem korzystajmy z całkiem przyjemnej pogody, która w większości sprzyja na danym obszarze Polski.

 

Dodaj komentarz