Jak powstaje mgła i dlaczego też mamy duże zamglenia !

O mgle na ogół mówi się, gdy widoczność powietrza ogranicza się poniżej jednego kilometra. Poza tym powstają one też na wskutek napływania ciepłego i wilgotnego powietrza na zimne podłoże. Dodatkowo tego typu zjawiska na ogół występują często nad dużymi zbiornikami wodnymi.

 

Natomiast mgła to inaczej zbiór drobnych kropelek wody zawieszonym w powietrzu. Kropelki te rozpraszają światło a tym samym ograniczają widzialność do jednego kilometra. Jedną z najczęściej spotykanych mgieł jest mgła radiacyjna, która powstaje przy silnym wypromieniowaniu ciepła i temperatury powietrza. W zamian tego najczęściej one występują wczesną Jesienią i Latem. Są też na ogół zwiastunem ładnej i bezchmurnej pogody w ciągu dnia. Tego typu mgły mogą obejmować dodatkowo znaczny duży obszar kraju. Związane są one też z rozległymi wyżami, w których powietrze stale opada a osiągając ziemię dzień po dniu znacznie się ochładza. Przykładem jest obecna wyżowa pogoda, która od dłuższego czasu stopniowo daje o sobie znać na danym obszarze naszego kraju.

 

( Źródło mapy Synoptycznej – DWD )

 

 

( Źródło mapy satelitarnej – Sat24 )

 

( Autor Zdjęcia – Beata Janisz )

 

Ponadto mgły adwekcyjne powstają w wyniku napływających ciepłych i stosunkowo wilgotnych mas powietrza na chłodniejsze podłoże, które też od dłuższego czasu jest i będzie przez najbliższe dni niestabilne z dużą różnicą temperatury powietrza na danym obszarze kraju i Polski. Przykładem są przybliżone i wstępne prognozy na   początek nowego weekendu i tygodnia.

 

 

 

 

Wracając do mgieł. Mgła jest zjawiskiem między innymi bardzo niebezpiecznym na drogach czy też na lotniskach ze względu na bardzo duże ograniczenie widzialności poziomej. Przykładem między innymi jest prognoza, która od dłuższego czasu daje możliwość rozwoju dość gęstych mgieł lub zamgleń wzdłuż całego Morza Bałtyckiego i między innymi na obszarze częściowo Polski przez najbliższe godziny.

 

( Źródło mapy – UM.PL )

 

Ponadto najbardziej mglistymi regionami będzie między innymi cała Polska północna i częściowo też zachodnia. Chodzi głównie o rejon Zatoki Szczecińskiej i Pomorza Gdańskiego. Po upływie i zaniku mgieł lub zamgleń pogoda będzie mogła nadal ulec znacznej zmianie i poprawie.

 

 

Dodaj komentarz