Silny wyż Norbert wkracza do akcji!

Po deszczowym poniedziałku we wtorek pogoda zaczęła się w naszym kraju stopniowo poprawiać. Poprawie aury towarzyszy bardzo szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego. Czeka nas więc kolejny epizod z serii pogodnej i coraz cieplejszej aury w bieżącym miesiącu.

Poprawę aury przyniesie nam silny wyż imieniem Norbert, który obecnie wyodrębnia się z wału wyżowego, który sięga od Półwyspu Iberyjskiego po centrum Europy. Ośrodek wyżowy z centrum na pograniczu Czech, wschodnich Niemiec i zachodniej Polski będzie już wyraźnie widoczny w środę (18. kwietnia).

Ten silny wyż będzie bezpośrednio sąsiadować z rozległą depresją baryczną, widoczną na powyższej mapie na zachodzie, nad północnym Atlantykiem. To sprawi, że do zachodniej Europy popłynie bardzo ciepłe powietrze polarne z południa Europy i towarzyszyć temu będzie na ogół niewielkie zachmurzenie. To sprawi, że temperatura przekroczy 25, a nawet lokalnie 28 st.C. Ciepłe powietrze zacznie także stopniowo docierać do zachodniej części kraju, gdzie w środę będzie około 22 st.C Będąc po wschodniej stronie wyżu do pozostałych regionów spływać będzie jeszcze nieco chłodniejsze powietrze z północnego zachodu.

Przeważać będzie aura z dużą ilością przejaśnień i rozpogodzeń, ale będzie też nieco chmur. Chmury niskie kłębiaste to będą pozostałości wilgoci po ostatnich opadach, ale pojawiać się mogą ławice chmur piętra średniego i wysokiego, związane z rozmytym ciepłym frontem atmosferycznym, ale bez opadów.

W czwartek i w piątek centrum wyżu znajdzie się nad Polską, w skutek czego coraz większy obszar kraju znajdzie się w bardzo przyjemnych, ciepłych masach powietrza. Temperatura maksymalna na zachodzie kraju może sięgnąć nawet 25 st.C, a w pozostałych regionach od 18 do 22 st.C. Jednak nie wszędzie będzie pogodnie. Nad zimnymi wodami Morza Północnego i Morza Bałtyckiego formować się będą mgły, które będą sięgać m.in. polskiego wybrzeża. (źródło mapy mgły: http://www.meteo.pl).

Lokalne mgły i zamglenia radiacyjne możliwe będą nocami w całym kraju w rejonach najbardziej pogodnych z powodu nocnego, szybkiego wychłodzenia się powietrza. (Temperatura minimalna będzie spadać do zaledwie 3/5 st.C na wschodzie, północnym wschodzie, oraz w Karpatach. Występować więc też mogą tam przygruntowe przymrozki).

Wyż będzie sterował pogodą w Polsce do piątku – zaledwie. Mimo, iż będzie to silny wyż utrzyma się on stosunkowo krótko, odsuwając się nad Bałkany i rozpływając się. W weekend nad nasz kraj sięgnie najprawdopodobniej rozmyty, chłodny front atmosferyczny, za którym spłyną trochę chłodniejsze, ale na ogół dość suche masy powietrza.

Dodaj komentarz