W dalszym ciągu przewaga ciepła, ale…

Od ponad tygodnia na ogół cieszymy się wysokimi temperaturami i sporą ilością słońca. Sytuacja jest nadzwyczaj stabilna (wiele dni pod rząd z temperaturami przekraczającymi 20 st) Jak długo potrwa ta sielanka?

Sprawcą wiosennej, wręcz majowej aury jest silna blokada wyżowa. Ta sama blokada, która jeszcze nie tak dawno temu przynosiła nam silne mrozy teraz przynosi sporo ciepłego powietrza. Blokada ta powinna się utrzymywać jeszcze przez około tydzień. Co dalej będzie? Można spekulować. Jednak jak na razie nie widać odbudowy typowej cyrkulacji strefowej, która przynosiłaby nam umiarkowane temperatury i tylko z rzadka cieplejsze okresy z wartościami ponad 20 st.C. Póki co – jeden po drugim od Skandynawii, po Europę Wschodnią, a czasem także nad Wyspy Brytyjskie rozbudowują się kolejne wyże, niektóre silne z ciśnieniem w centrum ponad 1030 hPa. Oto kolejny z nich, prognozowany na nowy tydzień.

Mimo iż przeważnie aura nas rozpieszcza zdarzają się momenty z dość silnymi wiosennymi burzami. Tak sezon burzowy rozpoczęty i teraz dopóki jest ciepło trzeba się już liczyć z tym, że w razie zbliżania się frontu atmosferycznego pogoda będzie miała lokalnie gwałtowny przebieg. Tak było np. w niedzielę (08.04), czy we wtorek (10.04). Kolejne dość silne burze możliwe już w piątek (13.04)

Prognozy są przeważnie ciepłe na dalszy okres, obejmujący drugą połowę miesiąca. Jednak pojawiają się co pewien czas dramatyczne prognozy. W przypadku załamania się obecnej blokady wyżowej zamiast względnie przyjemnych, umiarkowanych temperatur przy cyrkulacji strefowej mielibyśmy atak arktycznych mas powietrza, co skutkować mogłoby jeszcze o tej porze roku przymrozkami, a nawet opadami mieszanymi, w tym śniegu.

Miejmy nadzieję, że jednak nie doświadczymy takiego dramatu pogodowego w drugiej połowie bieżącego miesiąca. Oznaczałoby to niebezpieczne przymrozki po okresie nadzwyczaj ciepłym, który bardzo przyśpiesza obecnie rozwój roślinności. Nie mniej jednak poprzednie lata pokazały jak mocno kapryśna bywa wiosna. Trzeba się więc szykować na różne, nawet takie niemiłe scenariusze.

Dodaj komentarz