W przyszłym tygodniu matka natura w kraju może przynieść niespodzianki!

Od dłuższego czasu nad obszarem kraju wpływ na pogodę mają układy niskiego ciśnienia znad Morza Północnego i znad południowej Skandynawii. Poza tym od naszych zachodnich sąsiadów co jakiś czas na nowo rozwijają się i też przemieszczać będą się dość aktywne i rozległe fronty atmosferyczne.

Pierwszy z nich pojawi się już w ciągu najbliższej doby oraz z początkiem nowego tygodnia, który dodatkowo od północnego-zachodu i dalej na północny-wschód i wschód naszego kraju przyniesie ze sobą początkowo opady deszczu ze śniegiem i deszczu o zmiennym natężeniu. Kolejny, też ciepły front atmosferyczny zacznie nasuwać się znad Czech i dalej przesunie się w głąb kraju – między innymi nad Polskę zachodnią i północną.

(Źródło Grafiki Synoptycznej – DWD)

 

(Źródło Grafiki Synoptycznej – DWD)

Tuż za tym frontem od południowego-zachodu i południowej części Europy spływać zaczną nieco cieplejsze, a także wilgotne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Z kolei od nowego tygodnia na nowo pogodę zaczną kształtować układy niskiego ciśnienia, które przemieszczać będą się nad Morzem Północnym i nad południową Skandynawią. W dodatku od południowego-zachodu nasunie się nowy, tym razem chłodny front atmosferyczny, za którym pojawi się nieco chwiejna i niestabilna masa powietrza. Wraz z nadejściem tego frontu z niestabilną masą powietrza nad stosunkowo ciepły obszar kraju będą mogły rozwinąć się pojedyncze i lokalne komórki burzowe, którym towarzyszyć będą intensywne przelotne opady deszczu lub gradu i krupy śnieżnej.

(Źródło Grafiki Synoptycznej – DWD)

Przyglądamy się też nowym aktualizacją modeli synoptycznych, które od dłuższego czasu z początkiem przyszłego tygodnia dla Polski zwiastują napływ już nieco chłodniejszych i wilgotnych mas powietrza znad północnej części kraju. Poza tym pogodę ukształtują również układy niskiego ciśnienia, które przemieszczać będą się nad Irlandią i Finlandią ku wschodniej części Europy.

W zamian tego na skutek oddziaływania prądów wstępujących i zstępujących powietrza pojawią się opady pochodzenia konwekcyjnego, które na ogół znad Morza Bałtyckiego i z północnej części Europy przyniosą ze sobą przelotne opady mieszane lub między innymi burze śnieżne.

Po bardziej szczegółowe prognozy musimy jeszcze trochę poczekać i będziemy cały czas temu się przyglądać i też o wszelkich zmianach Państwa Informować.

 

Dodaj komentarz