Kolejne dni coraz cieplejsze!

Po przeszło tygodniowym panowaniu mroźnej aury pogoda zaczęła się zmieniać i teraz będzie już tylko cieplej.

Nad Europą trwa przebudowa baryczna. Potężny wyż, który sprowadzał do nas mroźne powietrze zanikł, a na jego miejsce nasuwają się chmury związane z frontami atmosferycznymi i z cieplejszym powietrzem. Proces ten będzie z czasem przybierał na sile. Ważną rolę odgrywać będą niże znad zachodniej Europy.

Dobrą stroną tej sytuacji poza ociepleniem jest to, że zacznie częściej padać, aczkolwiek w pierwszych dniach temperatury będą oscylować w pobliżu zera, zwłaszcza w nocy, więc opady będą różnego rodzaju od śniegu po deszcz i często mogą marznąć, powodując gołoledź.

Bardziej spektakularne zmiany w pogodzie mogą natomiast nadejść już w kolejny weekend, kiedy to znad południowo-zachodniej Europy, dzięki silnemu niżowi do Polski zbliżyłyby się bardzo ciepłe masy powietrza. Co ciekawe nad południową Europą mogą się pierwszy raz w tym roku pokazać masy powietrza zwrotnikowego. Jeśli ten napływ byłby dostatecznie silny znad Sahary do Europy dotrzeć może pustynny pył. Napływ takiego powietrza w pobliże frontów atmosferycznych skutkować może pierwszymi wiosennymi burzami. Najprawdopodobniej temperatura w południowej połowie kraju przekroczy 15 st.C.

Następnie panowałaby typowa dla marca huśtawka pogodowa złożona z okresów cieplejszych i chłodniejszych. Jednakże znacznie zmniejszyło się ryzyko marcowego ataku mrozu i śniegu, który był widoczny na prognozach jeszcze tydzień wcześniej. Wiosna rozpoczynałaby się więc w przyjemniejszych warunkach. Nie mniej trzeba będzie na bieżąco śledzić prognozy i ostrzeżenia, gdyż pogoda będzie często się zmieniać i to, co napisano w tym artykule może nie być zbyt aktualne za parę dni.

Dodaj komentarz