Prognoza Amerykanów na wiosnę! Czeka nas groźna pogoda?

Amerykanie jak co sezon przedstawili swoją prognozę pogody na nadchodzący czas. Tym razem prognoza dotyczy bardzo wolno nadchodzącej do nas wiosny. Po chłodnym początku marca do Europy powinna zawitać znów ciepła, ale i groźna pogoda.

grafika: Meteo24, na podstawie AccuWeather

W naszej części Europy, a także na Bałkanach przewidywana jest groźna pogoda. U nas ze względu na burze, gradobicia, a nawet możliwość pojedynczych tornad, a w tamtej części mogą pojawiać się obfite deszcze skutkujące powodziami. Początkowo burze mają nie być tak silne jednak wraz z upływającym czasem będzie ryzyko, iż będą one coraz groźniejsze.

Jakakolwiek wczesna burze, które mogą uderzyć w Niemcy, może doprowadzić do opóźnień w transporcie, ponieważ wiele drzew i gałęzi jest osłabiona po wietrznej zimie — powiedział meteorolog Tyler Roys.

Ciepło powoli będzie budować się w Europie Środkowej i Wschodniej i będzie sprzyjało nasileniu się groźnej pogody.

Największym zagrożeniem będzie okres od końca kwietnia do maja — powiedział Alan Reppert, starszy meteorolog AccuWeather.

Jak podaję amerykański serwis pogodowy – ataki deszczu i burz spowodują ponadprzeciętne opady od Grecji, Rumunii, aż po Węgry. Powolne ruchy chmur spowodują kilka kolejnych dni opadów w tych samych lokalizacjach, zwiększając ryzyko powodzi.

Sucha i ciepła aura zapanuję nad obszarem od Półwyspu Iberyjskiego, aż po Francję. Obszar wysokiego ciśnienia powstanie na zachód od Półwyspu Iberyjskiego i uchroni większą część zachodniej Europy przed częstymi burzami.
Oczekuje się, że marzec będzie najwilgotniejszym okresem wiosny, szczególnie w Portugalii i częściach Hiszpanii, zanim nastąpi zmiana pogody na bardzo suchą – od końca marca do maja.
Zagrożenie dla dodatkowych wichur będzie niższe niż normalnie od Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Jednak kilka zdarzeń wiatrowych może mieć wpływ na Holandię, Danię i północne landy Niemiec.

fot. PixaBay

Jak podaję AccuWeather, wschodnia Hiszpania, a także południowa Francja i zachodnie Włochy będą najbardziej upalne, czyniąc te miejsca najlepszym miejscem na wakacje dla każdego, kto chce posmakować letniego ciepła. Jak mówi Reppert: „Ciepła i sucha pogoda będzie nas kosztować, ponieważ zagrożenie suszą będzie rosło we wschodniej Hiszpanii i południowej Francji.” dodając: „Przedłużające się okresy suchej wiosny mogą spowodować problemy w rolnictwie.” – powiedział.

Mniej opadów niż zwykle będzie także w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, a także w Skandynawii. Z kolei jak mówi Roys: „Jedna lub dwie wichury mogą się pojawić w marcu i kwietniu”. Jednak na ogół wiatry mają być dużo słabsze niż były podczas mijającej zimy. Mogą zdarzać się jednak sporadyczne opady deszczu na obszarze Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz