W kolejnych dniach będzie cieplej!

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wg. najnowszych prognoz na dłuższą metę nad Polską nie zapanuje regularna zima, a raczej kontynuowany będzie trend z początku miesiąca, więc należy się spodziewać temperatury powyżej normy, zwłaszcza na zachodzie kraju.

Obecna lekko zimowa aura, sprowadzana przez ostatnie dni na przemian z odwilżami i silniejszym wiatrem nie utrzyma się na długo. Jedynie do wtorku (23.01) przeważać będzie nad krajem chłodne powietrze arktyczne morskie stare, lecz zacznie być wypierane przez ciepłe masy powietrza idące od zachodu i południa.

To oznacza jedno. Cyrkulacja strefowa (wiatrów południowo-zachodnich) odbuduje się i będzie sterować pogodą nad Europą najprawdopodobniej już do końca stycznia, a nawet do początku lutego. Rozwojowi tej cyrkulacji tym razem bardziej sprzyjać mają silne wały wysokiego ciśnienia, rozbudowujące się nad Azorami i klinami sięgającymi na zachód, oraz południe Europy.

Temperatura od środy (24.01) zacznie mocniej wzrastać. W wielu regionach pojawi się odwilż, a na zachodzie kraju temperatura może podskoczyć momentami nawet to 10 st.C powyżej zera. Poza ociepleniami okresowo pojawiać się będą opady coraz częściej deszczu, a także silniejsze porywy wiatru (głównie na wybrzeżu)

Podsumowując w dalszym ciągu nie widać mroźnej zimy, która miałaby objąć swym zasięgiem cały kraj. Ocieplenie oznacza także coraz więcej oznak zbliżającego się przedwcześnie przedwiośnia. Usłyszymy ptaki, trawa się nieco zazieleni, na łąkach pojawią się drobne kwiatki, a w ogrodach coraz bardziej rozwinięte przebiśniegi, które mają szanse zakwitnąć wcześniej niż zwykle.

Dodaj komentarz